لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۸

مذاکرات صلح با طالبان پاکستانی و تاثیرات آن بر افغانستان


محمد اسماعیل قاسمیار مشاور روابط بین المللی شورای عالی صلح
شورای عالی صلح افغانستان ضمن قدردانی از اقدام تازه پاکستان در خصوص مذاکره با طالبان آنکشور می گوید که برای تحقق صلح باید تلاش های همه جانبه صورت گیرد.

محمد اسماعیل قاسمیار مشاور روابط بین المللی این شورا روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که قضیه افغانستان بجز از تحقق صلح در این کشور چاره دیگری ندارد و مخالفان مسلح هم باید به حال کشور خود رحم کنند.

آقای قاسمیار اقدام تازه پاکستان مبنی بر تعیین هیات چهار نفری به هدف گفتگو با طالبان پاکستانی را برای تحقق پروسه صلح افغانستان موثر خواند:

« اینکه حکومت پاکستان هیاتی را برای مذاکره و مصالحه با طالبان پاکستانی موظف نموده این هم یک انکشاف است و من باور دارم که وضع امنیتی هر دو کشور به هم گره خورده اند، راه های حل معقول همین ها اند که باید به پیش برده شوند. »

نواز شریف صدراعظم پاکستان روز چهارشنبه هنگام سخنرانی در پارلمان کشورش گفت که حکومت می خواهد فرصت دیگری هم برای مذاکرات با شورشیان بدهد.

او یک بار دیگر مذاکرات با شورشیان را ترجیح داد و یک تیم چهار نفری را برای پیشبرد این مذاکرات تعین کرد.

به اساس گزارش ها پاکستان دوشنبه گذشته ملا منصور دادالله یکی از قوماندانان گروه محاذ فدایی طالبان را از حبس رها کرد.

مشاور روابط بین المللی شورای عالی صلح افغانستان ابراز امیدواری کرده که رهایی ملامنصور دادالله بتواند در تحقق پروسه صلح این کشور کمک کند.

پیش از این نیز پاکستان یک تعداد از طالبان افغان را از بند رها کرده است، اما برخلاف تصور شورای عالی صلح افغانستان این تلاش ها نتیجه را در قبال نداشته است.

باآنکه شورای عالی صلح افغانستان می گوید که آغاز مذاکرات حکومت پاکستان با طالبان آن کشور می تواند بالای پروسه صلح افغانستان تاثیر مثبت داشته باشد، اما تعداد از طالبان اسبق، این خوشبینی را بیجا می دانند.

سید اکبر آغا رییس اسبق جیش المسلمین طالبان به رادیو آزادی گفت که آغاز مذاکرات حکومت پاکستان با طالبان آنکشور نمی تواند بالای پروسه صلح افغانستان تاثیری داشته باشد.

زیرا به باور وی شرایط این دو کشور باهم دیگر فرق دارند:

« دشمنی طالبان پاکستانی با حکومت آن کشور با طالبان افغانی فرق دارد چرا که در افغانستان قوای خارجی آمده اند، طبعاً که تاثیرات خود را می داشته باشد وقتی که در یک کشور همسایه صلح برقرار گردد طبعاً که بالای کشور همسایه اش تاثیر خودش را دارد، اما به نظر من در اینجا تاثیر زیاد بخاطر ندارد که شرایط این دو کشور فرق می کند. »

پاکستان پیش از این هم خواسته تا با طالبان آنکشور مذاکره کند، اما مانند افغانستان موفق به این کار نشده است.

پس از کشته شدن حکیم الله محسود رهبر اسبق طالبان پاکستانی، گزارش های به نشر رسیدند که گویا برخی حلقات تلاش دارند تا در سر راه پروسه صلح در افغانستان و پاکستان مشکل ایجاد کنند.

طالبان پاکستانی قبل از این گفته بودند، هنگامی با حکومت شان صلح خواهند کرد که جلو جنگ آنها در افغانستان که آن را جهاد عنوان می کنند گرفته نشود.

اما هنوز معلوم نیست که طالبان پاکستانی این بار هم چنین شرط هایی را به حکومت خود مطرح خواهند کرد یا نه؟


جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG