لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۴۲

تلاش های صلح در پاکستان و تاثیرات آن بر افغانستان


رستم شاه مهمند سابق سفیر پاکستان در کابل و فعلا عضو کمیته که صدراعظم نواز شریف برای مذاکرات با طالبان تعیین نموده است می گوید، طالبان افغان در جنگ علیهء نیروهای خارجی دخیل اند، ولی طالبان پاکستانی تنها در مقابل حکومت خود می جنگند که برای حل آن تلاش شده می تواند.

آقای مهمند در اشاره به این مساله گفت، تلاش های مذاکره و صلح آنها با طالبان پاکستان بر فعالیت طالبان در داخل افغانستان و موقف آنها در مقابل حکومت افغانستان تاثیر ندارد.
"موضوع افغانستان کاملا جدا است. در آنجا تحریک آزادی روان است و می خواهند نیروهای خارجی را از افغانستان بکشند. دراینجا در قبایل قوای خارجی نیست. دراین جا جنگ بین حکومت و قوا جریان دارد. پس فکر نمی کنم اگر این مذاکرات کامیاب هم شوند، کدام تاثیر بالای صلح در افغانستان داشته باشد. این موضوع کاملا جدا است. تازمانیکه قوای خارجی در آنجا باشند فکر میکنم این تحریک ادامه خواهد داشت."

ولی شورای عالی صلح افغانستان این مساله را نمی پذیرد. محمد اسماعیل قاسمیار مسوول روابط بین المللی شورای عالی صلح افغانستان به رادیو آزادی گفت، پاکستان از اعتراف به اتحاد طالبان افغان و پاکستانی هراس دارد و نمی خواهد موضوع پیچیده شده و صلح حکومت پاکستان با مسله صلح حکومت افغانستان ارتباط داده شود.

محمد اسماعیل قاسمیار می گوید:
"اینکه حکومت پاکستان هیاتی را برای مذاکره و مصالحه با طالبان پاکستانی موظف نموده این هم یک انکشاف است و من باور دارم که وضع امنیتی هر دو کشور به هم گره خورده اند، راه های حل معقول همین ها اند که باید به پیش برده شوند."

طالبان مستقر در افغانستان از شورای کویته رهبری می شوند و در امتداد سرحد میان دوکشور رفت و آمد می کنند. همچنان مقامات همواره از مراکز شبکهء حقانی در وزیرستان شمالی سخن گفته اند.
اگر حکومت و طالبان پاکستان باهم مصالحه کنند، سرنوشت طالبان افغان چی خواهد شد ؟؟
رستم شاه مهمند می گوید:
"زمانیکه برای آنها معلوم شود که طالبان پاکستانی با حکومت خود مصالحه می کنند، میتوانند در این پروسه شامل شده و در آن سهم گیرند. اگر در آن شامل نشوند می توانند گاهگاه به افغانستان بروند و فعالیت کنند. اما در این جا 1000 یا 1200 پوسته امنیتی ایجاد شده اند و رفت و آمد مشکل شده است . این مردم با طالبان پاکستان چنان روابطی ندارند زیرا مقصد آنها مبارزه در افغانستان است و ارتباط زیاد باهم نخواهند داشت."

حتی براساس بعضی گزارش ها، تعدادی از رهبران عمده طالبان پاکستان مانند ملا فضل الله در مناطق شرقی افغانستان مستقر است.
تعدادی از رهبران اسبق طالبان افغان هم به این نظر اند که تحول اخیر در پاکستان روی موقف و فعالیت های طالبان افغان تاثیر نخواهد داشت. ولی ایاز وزیر یک تحلیلگر امور سیاسی پاکستانی میگوید، اهداف، صلاحیت ها، خط مش و چگونه گی فعالیت کمیته تعیین شده از طرف صدراعظم شریف برای مصالحه با طالبان پاکستان معلوم نیست.

در عین زمان به گفته ایاز وزیر چنان به نظر می رسد که حکومت پاکستان، برای عملیات نظامی که قبلا برای تامین امنیت در آنکشور مثمر تمام نشد، آماده گی می گیرد.
XS
SM
MD
LG