لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۲

امریکایی ها در مورد جنگ افغانستان چگونه می اندیشند؟


نتیجهء یک نظرسنجی تازه می گوید که 52 درصد امریکاییان می گویند که ایالات متحدهء امریکا در رسیدن به اهداف خود در جنگ افغانستان تقریباً ناکام مانده، در حالی که 38 درصد دیگر گفته اند که امریکا تقریباً کامیاب شده است.

این نظرسنجی در مورد جنگ های امریکا در افغانستان و عراق به طور مشترک توسط روزنامهء "یو اس ای تو دی" و "مرکز تحقیقاتی پیو" در اواسط ماه جنوری انجام شد.

درین نظرسنجی یک هزار و پنجصد و چهار نفر اشتراک کردند.
کریستوفر جیلپی دانشمند علوم سیاسی در پوهنتون دولتی اوهایو که در مورد رفتار مردم در بارهء جنگ تحقیق کرده، می گوید: چیزی که بسیار جالب است، این است که باوجود که سیاستمداران امریکا در چند سال گذشته در مورد جنگ های عراق و افغانستان تقریباً هیچ توجه نداشته اند، مردم به طور مستمر معلومات شان در مورد این دو جنگ پر مصرف تازه نگهداشته اند.

به اساس گزارش، وقتی که سخن از توجیهء استفاده از قوت نظامی می شود، امریکاییان میان جنگ های افغانستان و عراق تفاوت قایل می شوند.

به این معنا که 51 درصد امریکاییان گفته اند که امریکا در استفاده از قوت نظامی در افغانستان تصمیم درست گرفته در حالی که 41 درصد گفته اند تصمیم امریکا درین قسمت نادرست بوده است.
در سال 2006 میلادی، دو سوم امریکاییان حمله به افغانستان را یک تصمیم به جا خوانده بودند.

این نظرسنجی در حالی انجام می شود که بارک اوباما رییس جمهور امریکا به تازه گی در سخنرانی خطاب به ملت خود گفت که جنگ افغانستان در پایان امسال پایان خواهد یافت.

اوباما همچنین افزود که امریکا از یک افغانستان یکپارچه حمایت می کند.

او با اشاره به قرارداد امنیتی دوجانبه میان کابل و واشنگتن گفت که اگر امضأ شود، تعدادی از سربازان امریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند.

در عکس العمل به این سخنان تازه، رییس جمهور افغانستان از آن استقبال کرده است.

اما به اساس خبرنامهء ارگ ریاست جمهوری، رییس جمهور کرزی آغاز عملیی پروسهء صلح را از شرط های اساسی امضای این قرارداد خوانده است.

رییس جمهور کرزی به تکرار گفته است که کلید صلح افغانستان در دست پاکستان و امریکاست.

به تازگی سرتاج عزیز مشاور امور خارجی و امنیت ملی صدراعظم پاکستان در واشنگتن گفت که فکر می کند که طالبان شاید با حکومت آینده افغانستان وارد مذاکره شوند.

هنوز، طالبان به مذاکرهء مستقیم با حکومت به رهبری رییس جمهور کرزی تمایل نشان نداده اند.
XS
SM
MD
LG