لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۴۳

وزیر دفاع آلمان از حامد کرزی خواست تا توافقنامه امنیتی را امضا کند


وزیر دفاع آلمان از رییس جمهور افغانستان خواست که موافقتنامه امنیتی و دفاعی با امریکا را بزودی امضا کند. این موافقتنامه به تعدادی از نیرو های خارجی اجازه می دهد که پس از سال 2014 میلادی در افغانستان باقی بمانند.

آلمان برای باقی ماندن تعداد از عساکر این کشور در افغانستان آمادگی نشان داده است.

ورزولا ون دیرلاین وزیر دفاع آلمان این مطلب را در50مین کنفرانس امنیتی در شهر مونشن بیان کرده گفت:

« آلمان حاضر است که به حیث یک کشور پیشتاز حضور نظامی خود را در شمال افغانستان حفظ کند تا این کشور را در راه تامین صلح و ثبات کمک و حمایت کند.»

آلمان متعهد است که به آموزش و تجهیز نیرو های افغان ادامه می دهد.

همزمان با این، حامد کرزی رییس جمهور افغانستان و دیوید کامیرون صدراعظم بریتانیا دیروز در مورد امضاء قرارداد امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن و سایر مسایل از طریق تلیفون گفتگو و صحبت کردند.

در اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان از حامد کرزی نقل شده که گفته است، افغانان در لویه جرگهء مشورتی گذشته موافقتنامه امنیتی با امریکا را تایید و به این ترتیب دوستی شان را با امریکا ثابت ساختند.

اما حامد کرزی می گوید، افغانان در کشور شان صلح و ثبات می خواهند. به همین دلیل آغاز عملی گفتگو های صلح یک شرط اساسی امضاء این قرارداد به شمار می رود.

هر چند شورای عالی صلح افغانستان می گوید که در چند سال گذشته در عرصه صلح و آشتی دستآورد های دارند، اما این شورا تا هنوز نتوانسته با مخالفین مسلح حکومت در مورد صلح به طور مستقیم گفتگو کند.

مخالفین مسلح گفتگو مستقیم با حکومت افغانستان را رد کرده اند.

حامد کرزی در سخنرانی اش در لویه جرگه مشورتی گفت، صلح افغانستان به دست امریکا و پاکستان است.

حکومت افغانستان می گوید، امضاء سند همکاری امنیتی و دفاعی با امریکا باید سبب تامین صلح در این کشور شود.

رییس جمهور کرزی و دیود کامیرون صدراعظم بریتانیا در صحبت تلیفونی شان در مورد ادامه اجلاس سه گانه بین افغانستان، پاکستان و بریتانیا نیز گفتگو کردند.
XS
SM
MD
LG