لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۴۸

مذاکرات ایران برای رسیدن به یک توافق نهایی در ویانا آغاز شد


نماینده گان ایران و شش قدرت بزرگ جهان دیروز گفتگو برای رسیدن به یک توافق نهایی جهت مهار کردن برنامه جنجال برانگیز اتمی این کشور را در ویانا آغاز کردند.

مقامات ارشد ایران و امریکا در حاشیه این گردهمایی در ویانا یک ملاقات جداگانه داشتند که 90 دقیقه طول کشید.

در باره جزئیات این ملاقات چیزی گفته نشد ولی چنین گفتگوها میان واشنگتن و تهران قبل از انتخاب شدن رییس جمهور روحانی در سال 2013 غیر ممکن به نظر می رسید.

تفاهم میان ایران و امریکا در پیشرفت مذاکرات اتمی میان تهران و کشورهای 5+1 نقش مهم دارد.

پس از اینکه ویندی شیرمن معین وزارت خارجه امریکا با همتای ایرانی خود عباس عراقچی ملاقات کرد، یک دیپلومات که نخواست اسمش ذکر شود به آژانس خبررسانی رویترز گفت که:
« ما فقط در آغاز مسیر این گفتگوها قرار داریم. »

ویندی شیرمن هیات امریکایی را رهبری می کند و هیات ایران به رهبری وزیر خارجه این کشور محمد جواد ظریف و عباس عراقچی می باشد.

هیات مذاکره کننده ایران با نماینده گان شش قدرت بزرگ جهان امریکا، فرانسه، بریتانیا، چین، روسیه و آلمان گفتگو می کند.

پس از اینکه ایران در ماه نومبر گذشته در باره برنامه اتمی خود با این قدرت ها به یک توافقنامه موقت دست یافت این نخستین دور مذاکرات مقامات ارشد جانبین می باشد.

ایران به اساس این توافق پذیرفت که در بدل کاهش تعزیرات بین المللی از برخی فعالیت های حساس اتمی خود برای مدت شش ماه دست می کشد تا یک توافق نهایی به میان آید.

مایکل من، سخنگوی کاترین آشتن رییس اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در این مذاکرات سهم دارد گفت ملاقات های دوجانبه میان های هیات ها صورت گرفت:

« این یک پروسه مذاکرات است، نتیجه نهایی آن به پیشرفتی که در آن صورت می گیرد وابستگی دارد. طوریکه من در آغاز گفتم، من فکر می کنم که هدف اولی این است که یک چهارچوب عملی ساخته شود تا گفتگو ها به آسانی هرچه ممکن به پیش رود، ولی اکنون نمی توانم بگویم نتایج این دور مذاکرات چه خواهد بود. »

از سوی دیگر عباس عراقچی معین وزارت خارجه ایران در باره گفتگوهای آغازین ابراز خوشبینی کرد:
« ما در کل یک آغاز بسیار خوبی داشتیم. »

ولی معین وزارت خارجه ایران سپس گفت که برنامه راکت های بالستیکی این کشور خط قرمز است و در هیچ مرحله مذاکرات مطرح بحث نخواهد شد.

گزارش آژانس خبر رسانی رویترز می افزاید که این مذاکرات بسیار مهم است و اگر موفق شود امکان دارد به خصومت چندین ساله میان ایران، یکی از کشورهای بزرگ صادر کننده انرژی، و غرب پایان بخشد، احتمال یک جنگ جدید در شرق میانه را از بین ببرد و روابط میان قدرت های منطقه را تغییر دهد و زمینه های جدید برای سرمایه گذاری غرب در ایران را مهیا سازد.

آیت الله خامنه ای، رهبر مذهبی ایران که در همه مسایل مربوط به این کشور حرف نهایی را دارد روز دوشنبه به یک گردهمآیی در تبریز گفت که او کدام مخالفت با گفتگوها ندارد و تهران متعهد ادامه مذاکرات می باشد و عقب نشینی نخواهد کرد.

مذاکرات میان ایران و کشور های 5+1 در ویانا که دیروز آغاز شد دو یا سه روز طول خواهد کشید.
XS
SM
MD
LG