لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۵:۳۱

هیئت اقتصادی افغانستان سفر خود را به پاکستان پردستاورد می داند


هیئت افغانی برگشته از دهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی افغانستان و پاکستان ضمن پردستاورد خواندن این نشست می گوید که روی میکانیزم تطبیق مسایل توافق شده از سوی دو کشور نیز موافقه صورت گرفت.

این هیئت روز سه شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت در این نشست بیشتر روی مشکلات تجارتی و ترانزیتی میان دو کشور گفتگو شده و روی ادامه بحث ها توافق گردید.

اکلیل حکیمی وزیر مالیه نتایج این نشست را بسیار مهم خوانده گفت که اعلامیۀ را در خصوص ادامه روابط اقتصادی میان دو کشور نیز با جانب پاکستانی به امضا رسانده است.

آقای حکیمی می افزاید:

"همانطوریکه تیم ما آماده گی گرفته بودند و نتایج متوقع که ما از این بحث ها داشتیم ما راضی بخاطر این هستیم که در آنجاهای که از سوی آنها کمی وکاستی ها بود آنها را قانع ساختیم وبه یک موافقه رسیدیم که انشاالله تجارهای ما از آن منفعت می برند."

دهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی افغانستان و پاکستان روز دوشنبه در اسلام آباد برگزار شده و مقامات و مسوولان بخش های اقتصاد دو کشور در آن شرکت کردند.

به اساس معلومات هیئت شرکت کننده افغان در این نشست روی مسایل ترانزیت، تجارت، کمک های تخنیکی، سرک ها، خط راه آهن، انرژی و ایجاد سهولت و زمینه فعالیت برای تاجران و ایجاد شورای تاجران میان دو کشور بحث گردیده و برخی توافقات نیز صورت گرفت.

نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی افغانستان و پاکستان همه ساله به شکل دورانی در دو کشور برگزار می گردد.

در نشست روز سه شنبه برعلاوه وزیر مالیه، مزمل شینواری معین وزارت تجارت، همایون قیومی مشاور اقتصادی رئیس جمهور شرکت داشتند.

مزمل شینواری معین وزارت تجارت افغانستان گفت در این نشست تلاش صورت گرفت تا تمام کاستی ها و مشکلات که تجار افغان با آن روبرو هستند با جانب پاکستانی مطرح گردد.

وی گفت در این نشست در خصوص توافقنامه تجارتی اپتا که برای پنج سال بوده و مدت آن در حال پایان یافتن است نیز بحث گردید.

آقای مزمل شینواری می گوید:

"حکومت افغانستان این تقاضا را مطرح کرد که موافقتنامه اپتا را مستقیماً تمدید نمی کنیم تا زمانیکه دوباره مذاکره نکنیم و به همین اساس فیصله صورت گرفت که قبل از ماه مارچ زمانیکه ما جلسه اپتیکا را داریم درآن موضوع اپتا را از سربررسی کرده مذاکرات را آغاز می کنیم و روی ایجاد شورای مشترک تجار دو کشور نیز موافقه صورت گرفت که ربع اول ۲۰۱۶ جلسه آن برگزارگردد."

آقای شینواری گفت که پاکستان خواستار یک موافقتنامه میان افغانستان، پاکستان و تاجکستان گردید اما به گفتۀ وی آنان تأکید کردند که نخست باید آن کشور به تجار افغان اجازه بدهد تا اموال تجارتی خود را از طریق بندر واگه به هند صادر نماید.

مقامات افغان در حالی از نتایج دهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی افغانستان و پاکستان راضی به نظر میرسند که به گفته مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان آن کشور تاحال چندین بار در برابر تجار افغان مشکل ایجاد کرده و در تعهدات خود با افغانستان صادقانه عمل نکرده است.

گزارش - جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG