لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۳۱

یک ژونالیست امریکایی با همکار افغانش در هلمند کشته شد


یک ژونالیست امریکایی با همکار افغانی‌اش دیروز هنگام سفر با نیروهای امنیتی افغان به یکی از مناطق نا آرام هلمند، مورد تیر اندازی مخالفین مسلح حکومت قرار گرفته کشته شدند.

دیوید گیلکی ۵۰ ساله فوتو ژورنالیست نشنل پابلیک رادیو امریکا و همکارش ذبیح‎الله تمنا فوتو ژونالیست افغان دیروز راهی ولسوالی مارجه بودند که مورد حمله مخالفین قرار گرفتند.

مایکل اورسکیس معاون رئیس و مدیر مسئول نشنل پابلیک رادیو امریکا به خبرگزاری فرانس پرس گفت، دیوید از یازده سپتمبر سال ۲۰۰۱ به این‎سو، مسایل جنگ و نزاع را در عراق و افغانستان تحت پوشش قرار می‎داد.

او گفت که این فوتو ژورنالیست فداکاری می‎کرد تا مردم را از وضعیت جنگ و زندگی در این مناطق، آگاه سازد.

اورسکیس: دیوید به ما اجازه می‌داد تا جهان و اطرافیان مان را به چشم او بنگریم.
اورسکیس: دیوید به ما اجازه می‌داد تا جهان و اطرافیان مان را به چشم او بنگریم.

آقای اورسکیس در ادامه صحبت خود گفت:

"دیوید به عنوان یک فوتو ژونالیست بشر دوستی را به اطرافیان خود به ارمغان می‎آورد و به ما اجازه می‎داد تا جهان و اطرافیان مان را به چشم او بنگریم."

اما حادثه دیروز نشان می‌دهد که وضعیت افغانستان برای پوشش خبری رسانه‌ها تا چه حد خطرناک است.

کمیته حفاظت از خبرنگاران و گروه آزادی مطبوعات گفت، قبل از مرگ دیوید و ذبیح‎الله، ۲۴ خبرنگار و یک کارمند رسانه‎یی از سال ۲۰۰۱ میلادی به این‎سو، در افغانستان کشته شده‎اند.

باب دیاتز هماهنگ کننده برنامه‎های آسیایی کمیته حفاظت از خبرنگاران گفت:

"هرچند، توجه جهان به سوی دیگر جلب گردیده، اما اجازه دهید، بگویم که بدون شک افغانستان محل خطرناکی برای خبرنگاران محلی و خارجی و آنانی است که از مسایل جنگی گزارش می‎دهند."

او در مورد مرگ دیوید گلیکی و ذبیح‎الله تمنا ابراز تأسف کرد و گفت که تعداد زیادی اند که جان خود را به خاطر گزارش از مسایل امنیتی در افغانستان از دست داده‎اند.

همکار افغان دیوید گیلکی، ذبیح‌الله تمنا
همکار افغان دیوید گیلکی، ذبیح‌الله تمنا

نقیب فانوس عضو اتحادیه ژونالیستان افغانستان نیز به این باور است که این کشور برای خبرنگاران محلی مصون نیست. زیرا آنها هر روز چه از سوی حکومت و چه از سوی نیروهای مسلح مخالف دولت، تهدید می‎شوند.

آقای فانوس گفت:

"خبرنگاران همیشه از طرف گروه‌های مختلف، از طرف نهاد های دولتی و ارگان‌های امنیتی تهدید شده و شاهد هستیم که افغانستان کشوری نیست که خبرنگاران مصونیت عام و تام داشته باشند. مشکلات خبرنگاران در افغانستان خیلی زیاد اند."

لولی گاریکیا نوورو خبرنگار بخش امریکای جنوبی نشنل پابلیک رادیو که قبلاً در عراق و شرق میانه کار کرده‌است، در صفحه تویتر خود نوشته که آنها از مرگ این خبرنگاران ابراز تأسف می‌کنند و همه آن‎ها را به خاطر خواهند داشت.

کری: این حمله یاد آور خطری است که مردم افغانستان با آن رو به رو بوده‌است.
کری: این حمله یاد آور خطری است که مردم افغانستان با آن رو به رو بوده‌است.

جان کری وزیر امور خارجه امریکا با ستایش از این ژونالیستان، اشاره کرد که این حمله یادآور خطر است که مردم افغانستان به آن رو به رو بوده و نیروهای امنیتی و دفاعی افغان برای مصونیت این کشور جان‎های شان را نثار می‎کنند.

به گفتۀ وی این شجاعت خبرنگاران را نشان می‌دهد که از مسایل مهم گزارش داده و مردم جهان را از آن با خبر می‌سازند.

دیوید گیلکی در سال ۲۰۰۷ میلادی جایزه ملی ایمی را بخاطر سلسلۀ از تصاویر ویدیویی نیروهای بحری میشگان امریکا در عراق، بدست آورد.

XS
SM
MD
LG