لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۱۶

مانتیسکی: افغانستان می‌خواهد از روسیه طیاره بخرد


الکساندر مانتیسکی سفیر روسیه در افغانستان

الکساندر مانتیسکی سفیر روسیه در افغانستان در صحبت با آژانس خبری تاس گفته است، حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان در دیدار با همتای روسی‌اش ایگور مورکولوف در مسکو، به خرید طیاره‌ها و تجهیزات روسی تمایل نشان داده‌است.

سفیر روسیه در کابل در اشاره به سفر معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان به مسکو در اواخر ماه جوزا گفت: دو جانب روی تمایل افغانستان برای خرید تجهیزات هوایی از روسیه بحث کرده بودند.

حکمت خلیل کرزی در همان وقت در یک کنفرانس خبری در مسکو گفته بود، با مقامات روسی در مورد گسترش همکاری‌های امنیتی و استخباراتی صحبت نموده و گسترش همکاری با روسیه را مهم خوانده بود.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان از کمک‌های روسیه استقبال نموده، در صحبت با رادیو آزادی گفت:
"اگر روسیه حاضر باشد که در جنگ علیه تروریزم با افغانستان همکاری کند، حکومت افغانستان و اردوی این‌کشور همیشه تأکید نموده‌اند که این تنها جنگ ما نیست و هر کسیکه خواهان همکاری است ما به آن لبیک می‌گوییم. محصلین ما در حال حاضر در بخش‌های مختلف در روسیه مشغول تحصیل اند".

نیروهای افغانستان از قبل با طیاره‌های روسی آشنایی دارند. به گفته آقای وزیری افغانستان در حال حاضر هم هلیکوپتر‌های می ۱۵ و می ۳۵ دارد که امریکا آنرا از روسیه برای قوای افغان خریده‌است.

آقای وزیری می‌گوید: روسیه می‌تواند در بخش ترمیم این طیاره‌ها و در دسترس گذاشتن پرزه جات آن هم کمک کند.

حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان
حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان

بعد از برگشت معین سیاسی وزارت خارجه به افغانستان، شورای امنیت ملی افغانستان تایید کرد که در این اواخر یک لست از نیازمندی‌های نظامی افغانستان به شورای امنیت ملی روسیه سپرده شده‌است و امیدوار اند که این خواست‌ها پذیرفته شود.

روسیه در ماه فبروری امسال هم حدود ۱۰ هزار میل کلا شینکوف به افغانستان کمک کرده بود ولی شماری ناظرین نگران اند که اخذ تجهیزات نظامی از روسیه می‌تواند افغانستان را به میدان رقابت ناتو و روسیه مبدل سازد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG