لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۴۱

حنیف اتمر برای بحث روی همکاری های امنیتی به روسیه می‌رود


تواب غورزنگ سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید قرار است محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی این کشور در سفر‌ اش به روسیه خواسته‌ها و نیازمندی‌های مشخص حکومت افغانستان را با مقامات روسی شریک سازد.

تواب غورزنگ سخنگوی این شورا روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت که در این سفر در کنار دیگر مسایل، روی همکاری روسیه با نظامیان افغان با جزئیات بحث می‌شود.

وی گفت:
"اجندای این سفر روی همکاری‌های امنیتی دو جانبه، مبارزه با هراس افگنی و قاچاق مواد مخدر است. ضمناً روی همکاری‌های روسیه با نظامیان امنیتی و دفاعی افغانستان با جزئیات بحث می‌شود."

اما هنوز روشن نیست مشخصاً چه زمانی اقای اتمر به روسیه می‌رود.
پیش از این معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان، نیازمندی حکومت به وسایل و تجهیزات نظامی از جمله هلیکوپتر و پرزه‌های آن را، طی یک درخواست به شورای امنیت ملی روسیه ارایه کرده‌است.

الکساندر مانتیسکی سفیر روسیه در افغانستان در صحبت با آژانس خبری تاس گفته است، افغانستان به خرید طیاره‌ها و تجهیزات روسی تمایل نشان داده‌است.

روسیه در ماه فبروری امسال هم حدود ۱۰ هزار میل کلا شینکوف به افغانستان کمک کرده بود.

در همین حال شماری از آگاهان امور نظامی می‌گویند که افغانستان به داشتن روابط خوب با قدرت‌های منطقه از جمله با روسیه و هند نیاز دارد.
باری عارض یکی از این آگاهان گفت که روسیه می‌تواند آن نیازمندی نیروهای افغان را پوره کند که در ۱۵ سال گذشته از سوی ناتو بر آورده نشده‌است.

وی گفت:
"تاریخ نشان داده، روسیه هر باری که بسوی افغانستان رو آورده، به شکل نهایی و واقعی تجهیزات آورده است و برای تکمیل کردن نیازمندی نظامیان افغان بگونه یقینی گام برداشته است."

برخی از آگاهان نظامی بدین باور اند که کمک نظامی روسیه با افغانستان احتمالاً حساسیت غرب را در پی داشته باشد، اما باری عارض گرفتن کمک نظامی از کشور‌ها را جز استقلالیت حکومت افغانستان می‌داند.
آقای عارض تأکید دارد که برای افغانستان منافع‌اش مهم است و در این زمینه باید به رقابت دیگر کشور‌ها توجه نکند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG