لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۱ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۴

آراماز: افغانستان تنها نمی‌ماند


اسماعیل آراماز نماینده ارشد ملکی ناتو در افغانستان

اعضای ناتو در حالی انتظار میرود در نشست وارسا ادامه حمایت شانرا با حکومت کابل اعلام کنند که هنوز هم پس از پانزده سال جنگ در افغانستان، هیچ نشانۀ از صلح در این کشور دیده نمی‌شود.

وزرای خارجه پیمان ناتو در ماه می سال جاری میلادی روی گسترش کمک‌ها پس از ۲۰۱۶ میلادی با افغانستان توافق کردند و قرار است آنرا در نشست وارسا که به روز‌ های جمعه و شنبه برگزار می‌شود، اعلام کنند.

انتظار می‌رود مجموع حمایت مالی برای افغانستان سالانه ۵ میلیارد دالر برسد، امریکا که بزرگترین حمایت کننده کابل است سه میلیارد دالر این کمک را متقابل خواهد شد.

اسماعیل آراماز نماینده ارشد ملکی ناتو در افغانستان هفته جاری در نشست خبری در کابل گفت: "تصامیم نشست وارسا بیانگر تعهد پایدار ناتو در افغانستان خواهد بود."

وی افزود: " افغانستان تنها نمی‌ماند."

نشست وارسا در حالی قرار است برگزار شود که رئیس جمهور امریکا روی حضور شمار نیرو‌های امریکایی در افغانستان غور می‌کند.

در حال حاضر ۹۸۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان مستقر اند و بر اساس پلان قبلی واشنگتن این شمار در ۲۰۱۷ میلادی به ۵۵۰۰ تن کاهش خواهد یافت. اما مقامات امریکایی می‌گویند، قصر سفید روی حضور شمار بیشتر نیرو‌های امریکایی غور می‌کند.

خبر گزاری رویترز می‌گوید: پس از آنکه در ۲۰۱۴ میلادی ماموریت نظامی ناتو در افغانستان خاتمه یافت، طالبان نسبت به هر وقت دیگر دستآورد‌های بیشتر داشتند.

طالبان سال گذشته شهر کندز را تصرف کرده و همچنان کنترول برخی از نقاط ولایت جنوبی هلمند که بزرگترین منبع تولید تریاک است را هم بدست آوردند.

با آن هم مقامات ناتو پیشرفت نیرو‌های افغان را ستوده و می‌گویند، یک افغانستان با ثبات بهترین تضمین است تا شبه نظامیان مانند القاعده و داعش نتوانند پایگاه‌های را برای تهدید غرب در افغانستان ایجاد کنند.

در همین حال غرب هم انتظار دارد که حکومت افغانستان با آوردن اصلاحات از کمک‌های متحدان خود بطور موثر استفاده کند.

نماینده ارشد ملکی ناتو در افغانستان گفته که ناتو در پی نشانه‌های روشن ثبات سیاسی و پیشرفت در عرصه‌های حقوق زنان، مبارزه با فساد، اصلاحات انتخاباتی و سایر حقوق بشری در این کشور است.

اسماعیل آراماز همچنان گفته که رهبران افغان باید اطمینان بدهند که نهاد‌های امنیتی تحت کنترول غیر نظامیان باقی مانده و از دخالت سیاسی دور خواهند ماند.

XS
SM
MD
LG