لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۱ قوس ۱۳۹۶ کابل ۱۲:۰۸

اوباما: اولین بار است ناتو با یک وضعیت حساس مواجه شده‌است


منشی عمومی ناتو می‌گوید، با وجود چالش‌های سیاسی و امنیتی در اروپا، این پیمان منبع اساسی ثبات به حساب می‌رود.

ینز ستولتن برگ دیروز به اجلاس سران ناتو در وارسا این پیام را داد که همه اعضای ناتو در تامین امینت منطقه نظر مشترک دارند.

رئیس جمهور امریکا سخنان منشی عمومی ناتو را تائید کرده گفت که ناتو هیچ گاهی به این حد به بحران سیاسی، امنیتی و بشری روبرو نشده بود.

بارک اوباما که در پایان اجلاس رهبران ناتو در وارسا پایتخت پولند در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد گفت: این سازمان در ۷۰ سال گذشته بار اول است که به چنین یک وضعیت حساس مواجه شده‌است.

وی گفت:

"ناتو، قوی، سریع و نسبت به هر زمانی دیگر آماده‌است. حضور کشور مانند مونتینگرو در نشست رهبران ناتو نشان می‌دهد که دروازه‌های این سازمان بروی کشورهای باز اند که معیارهای عضویت در این سازمان را تکمیل می‌کنند."

منشی عمومی ناتو گفت: این سازمان بر علاوه کشور‌های عضو، در تأمین امنیت دیگر کشور‌های جهان هم کمک می‌کند.

ینس ستولتنبرگ گفت: ناتو با کشور‌های دیگر در مبارزه با تروریزم و سایر تهدید‌ها می‌تواند در عرصه برنامه‌های آموزش نظامی، کمک کند.

منشی عمومی ناتو برنامه‌های جدید این سازمان را برای آموزش نیرو‌های امنیتی عراق در خصوص مبارزه با گروه تندرو دولت اسلامی یا داعش، نیز اعلان کرد.

ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو
ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو

او گفت:

"ما تصمیم گرفتیم که در مبارزه بر ضد جنگجویان داعش مستقیماً، کمک نمایم. تمام اعضای ناتو در ایتلاف بین‌المللی بر علیه داعش عضویت دارند. اکنون ما در اصول موافقه کردیم که طیارات اکتشافی ناتو از نیروهای ایتلافی حمایت کنند. این در مبارزه برای محو تروریزم نمایانگر حمایت ماست."

سازمان ناتو همچنان فیصله کرد که چهار لوای عسکر خود را در پولند، لاتویا، لیتوانیا و استونیا جابجا نماید.

رهبری این نیروهای را امریکا، کانادا، جرمنی و بریتانیا به عهده دارد.

بارک اوباما رئیس جمهور امریکا در این ارتباط گفت که پس از پایان جنگ سرد این اولین بار است که کشورهای عضو پیمان ناتو به خاطر دفاع مشترک‌شان به این تعدادعساکر را در اروپا مستقر می‌سازند.

رئیس جمهور اوباما افزود، این اقدام به خاطر پالیسی خصمانه روسیه و جلوگیری از توسعه نفوذ این کشور، یک پاسخ مناسب به شمار می‌رود.

در این حال، پترو پروشینکو رئیس جمهور اوکراین پس از دیدار با منشی عمومی ناتو دیروز گفت، کشورش و ناتو به یک مشارکت مشترک موافقه کردند که بر اساس آن روابط امنیتی ناتو با اوکراین بیش از این هم تحکیم یافته و به انجام برنامه‌های مشترک عملیاتی، صلاحیت بیشتر می‌دهد.

XS
SM
MD
LG