لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۴۲

رهبران حکومت افغانستان دومین بار ملاقات کردند


رهبران حکومت وحدت ملی بعد از بروز اختلافات در این اواخر،دیروز برای دومین بار باهم ملاقات کردند.

گرچه در این ملاقات روی کدام مسایل مشخص اختلافی تفاهم صورت نگرفته ولی طوری‎که اعلامیۀ ریاست اجرائیه می‎گوید قضایای مهم سیاسی در یک فضای مثبت مورد بحث قرار گرفت و روی ادامۀ جلسات توافق شده‎است.

اعلامیه ریاست اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان می‎گوید که دومین ملاقات رهبران این حکومت در یک فضای صمیمی بعد از ظهر دیروز در ارگ ریاست جمهوری برگذار شد.

اعلامیه می‎افزاید که قضایای مهم سیاسی کشور با یک روحیۀ مثبت در این نشست مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه به رادیو آزادی گفت که رئیس جمهور در این نشست روی استحکام پایه‎های حکومت وحدت ملی و کار مشترک تاکید کرد.

فیصل: توافق بر این شد که در روزهای آینده یک روند جلسات و نشست‎ها ادامه پیدا کند.
فیصل: توافق بر این شد که در روزهای آینده یک روند جلسات و نشست‎ها ادامه پیدا کند.

وی افزود:

"توافق بر این شد که در روزهای آینده یک روند جلسات و نشست‎ها ادامه پیدا کند تا بلاخره نتایج اصلی و نهایی از این جلسات برآید."

آقای فیصل افزود که نشست بعدی در روزهای نزدیک دایر خواهد شد.

اعلامیۀ ریاست اجرائیه می‎گوید که رئیس جمهور اشرف غنی دیدگاه‌های خویش را در مورد چالش‌ها و فرصت‌های موجود فرا راه حکومت وحدت ملی و راه‌های بیرون رفت مطرح ساخت.

اعلامیه می‎افزاید که رهبران حکومت وحدت ملی در این نشست توافق نمودند تا طی نشست‌های مشترک در هفته آینده با جدیت و تمرکز بیشتر به منظور تفاهم روی پیشبرد موثر امور در چهار چوکات توافقنامه سیاسی بحث نمایند.

اختلافات میان رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان بعد از آن برملا شد که رئیس اجرائیه عبدالله‎عبدالله دو هفته قبل از رئیس جمهور غنی سخت انتقاد کرد و او را به عملی نساختن توافقنامه حکومت وحدت ملی متهم ساخت.

در این حال، امریکا که از حامیان بین المللی عمدۀ افغانستان پنداشته می‎شود رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان را تشویق نمود تا امور کشور را مشترکاً به پیش ببرند.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحدۀ امریکا در نشست خبری روز چهارشنبه در واشنگتن گفت، امریکا به حمایت خود از حکومت وحدت ملی افغانستان ادامه می‌دهد.

از سوی دیگر ادامۀ اختلافات درونی حکومت افغانستان سیاستمداران و مردم این کشور را پریشان ساخته است.

احمدزی: دیگر مردم را مجبور نسازند که ملت برایشان بگوید که کار کرده نمی‎توانید استعفا بدهید.
احمدزی: دیگر مردم را مجبور نسازند که ملت برایشان بگوید که کار کرده نمی‎توانید استعفا بدهید.

نذیر احمد احمدزی یک عضو ولسی جرگه روز پنج‎شنبه در آستانۀ نشست رهبران حکومت وحدت ملیبه رادیو آزادی گفت که اختلافات میان دو رهبر به خیر کشورنیست و آن‎ها باید راه حل مناسب برای آن دریابند.

وی افزود:

"خواست ما همین است که به صفت برادر هردو رهبر همین وعده‎های که با ملت کرده‎اند برای عملی شدن آن یک‎جا حرکت کنند تا ما و شما به یک افغانستان مترقی برسیم و دیگر مردم را مجبور نسازند که ملت برایشان بگوید که کار کرده نمی‎توانید استعفا بدهید."

کارشناسان به این باوراند که ادامه اختلافات میان حکومت روی امنیت، اقتصاد و سیاست کشور تاثیر منفی گذاشته‎است.

اما دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری می‎گوید که اختلافات در نظام‎های دیموکراتیک یک امر طبیعی است و کدام مانعدر زمینۀ حکومتداری خوب ایجاد نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG