لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۲۰

احمدزی: هنوز هم کمک‌های اولیه برای مهاجرین فراهم نشده‌است


شماری از اعضای ولسی جرگه از عملکرد وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان در برابر افغان‌های که به تازگی به کشور برگشته اند انتقاد کرده می‌گویند که این وزارت در این راستا ناکام بوده‌است.

ولسی جرگه افغانستان، وزارت مهاجرین وعودت کننده گان را در امر رسیدگی به بحران مهاجرت‌ها ناکام خوانده می‌گوید، حکومت سال‌ها قبل می‌فهمید که مهاجرین دوباره به وطن‌شان بر می‌گردند و باید پلان منظم را روی دست می‌داشت.

محمد نذیر احمدزی عضو کمیسیون کوچی‌ها، قبایل و بیجا شدگان روز شنبه به رادیو آزادی گفت، وزارت مهاجرین و عودت کنندگان هنوز هم کمک‌های اولیه و سرپناه برای مهاجرین فراهم نساخته است.

محمد نذیر احمدزی عضو کمیسیون کوچی‌ها، قبایل و بیجا شدگان ولسی جرگۀ افغانستان
محمد نذیر احمدزی عضو کمیسیون کوچی‌ها، قبایل و بیجا شدگان ولسی جرگۀ افغانستان

وی افزود:

"وزارت مهاجرین در فراهم ساختن سهولت‌ها برای مهاجرین افغان ناکام است، این وزارت حتی نتوانست کمیسیونِ را دعوت کند و مشکلات را با آنان شریک سازد، حال وضعیت مهاجرین واقعاً خوب نیست آنان در یکی از دشت‌ها در ننگرهار به سر می‌برند."

وی می‌گوید، با آنکه حکومت سال قبل به وزارت مهاجرین و عودت کنندگان وظیفه سپرد تا به این مسئله رسیدگی کند، اما هنوز هم مهاجرین افغان بر علاوه نبود سرپناه و کمک‌های اولیه از بسا مشکلات دیگر نیز رنج می‌برند.

به گفته آقای احمدزی، رئیس جمهور محمد اشرف غنی حدود سه صد و پنجاه میلیون دالر را برای رسیدگی به مشکلات مهاجرین زمینه سازی کرده که این پول از طریق یک کمیسیون موظف به مصرف خواهد رسید.

بر اساس آمار وزارت مهاجرین و عودت کنندگان روزانه بیش از پنج هزار مهاجر افغان از پاکستان به کشور بر می‌گردند که به گفته آنان از آغاز سال روان تا کنون نزدیک به دو صد و پنجاه هزار افغان دوباره به کشور برگشته اند.

در این حال برخی از مهاجرین که دوباره برگشته اند می‌گویند که حکومت هیچ کاری جز وعده با آنان انجام نداده‌است اما آنان از حکومت می‌خواهند تا مسئله اسکان را برای‌شان حل سازد.

خدایداد و عبدالکریم مسلم دو تن از این عودت کنندگان در مورد چنین گفتند:

"آنجا کشور بیگانه بود اما برای کمپ ما جای داده شد، اما اینجا وطن ما است به هر حالش باید به ما جای بدهند."

"اگر حکومت برای ما زمین بدهد همه دوباره به کشور برخواهند گشت، هیچ فردی باقی نخواهد ماند."

در این حال وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان می‌گوید که روی پلانی کار می‌کنند که با تطبیق آن در آینده کمک‌های عاجل و مسئله مسکن برای مهاجرین حل خواهد شد.

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی این وزارت به رادیو آزادی گفت، ادارۀ بین‌المللی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین یا یو ان ایچ سی آر در هماهنگی با این وزارت با عودت کنندگان کمک‌های نقدی می‌کند و مسئله سرپناه آنان نیز در آینده حل خواهد شد.

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان
حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان

وی گفت:

"کسانیکه دارای کارت مهاجرت هستند و به کشور عودت می‌کنند تمامی آنان تحت پوشش برنامه‌های یو، ان، ایچ، سی، آر، در هماهنگی با وزارت ما قرار می‌گیرند، با هر فرد چهارصد دالر کمک می‌شود، بیشتر از آن از توان حکومت بیرون است."

به گفته وی، هشتاد درصد مهاجرین که از سوی یو ان کمک نمی‌شوند شامل پلان وزارت مهاجرین هستند که این برنامه در آینده نزدیک از ولایت ننگرهار آغاز خواهد شد.

در عین حال نذیر احمدزی عضو ولسی جرگه از حکومت می‌خواهد تا مسئله مهاجرین را در نشست بروکسل مطرح کرده و بخواهد تا بودجه که قبلاً به نام مهاجرین افغان به ایران و پاکستان پرداخته می‌شد پس از این از طریق حکومت افغانستان به مصرف برسد.

گزارش از تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG