لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۴۰

بلخی: در ۲۹ ولایت افغانستان برای مهاجرین شهرک ساخته می‌شود


وزیر مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان می‌گوید که روزانه ۶ هزار افغان از پاکستان و ایران به کشور عودت می‌کنند و آنان تلاش دارند تا برای این مهاجرین اسکان فراهم کنند.

سید حسین عالمی بلخی در مراسم " آغاز کار عملی شهرک رهایشی مهاجرین باریک آب" گفت که عودت کنندگان و بیجا شدگان تحت یک میکانیزم مشخص و دقیق در شهرک‌های مهاجرین جابجا خواهند شد.

سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت کنندگان
سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت کنندگان

وی در مورد گفت:

"در ۲۹ ولایت کشور برای عودت مهاجرین و شهرک ساختن برای‌شان زمین‌های در نظر گرفته شده و کسانیکه برگشته اند و مستحق اند یک نمره زمین داده می‌شود و برای کسانی که زمین دارند از لست خارج می‌شوند."

بر اساس آمار وزارت مهاجرین و عودت کنندگان، افغانستان ۷.۲ میلیون مهاجر داشت که نزدیک به ۵ میلیون آن تنها در ایران و پاکستان و بقیه در کشور‌ها دیگر بود و باش می‌کردند اما با آغاز روند عودت این رقم تغییر کرده‌است.

پیش از این کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهند‌گان گفته است، از اول جنوری تا ۲۷م اگست امسال بیش از ۴۰۰ هزار مهاجر افغان از پاکستان و ایران به کشور شان برگشته اند.

به گفته این اداره، اکثر مهاجرین که از ایران آمده‌اند فاقد اسناد بوده ولی بر عکس اکثر مهاجرین افغان که از پاکستان برگشته‌اند دارای مدرک اند و برای هر عودت کنندۀ که ثبت و راجستر این سازمان بوده، چهارصد دالر امریکایی داده شده‌است.

پیش از این ادارۀ هماهنگ کننده امور بشری سازمان ملل در افغانستان گفته است که احتمالاً در سال روان خورشیدی شمار بیجا شده‎های داخلی در افغانستان به یک میلیون تن برسد.

شماری ازعودت کننده و بیجا شدگان، پیش از این در صحبت با رادیو آزادی گفته اند که با مشکلات زیادی روبرو اند و از حکومت می‌خواهند تا در قدم نخست برای ساختن سرپناه برای‌شان زمین بدهد.

این در حالیست که ادارۀ مستقل انکشاف زون پایتخت روز دوشنبه کار عملی شهرک رهایشی مهاجرین باریک آب را در حضور رئیس جمهور آغاز کرد.

الهام عمر هوتکی رئیس این اداره گفت:

"ادارۀ ما توانست که در کمتر از دو ماه وعدۀ را که رئیس صاحب جمهور به نماینده‌های مهاجرین داده بود که ده هزار نمره زمین برای‌شان داده می‌شود، آن نمرات آماده شد و برای فراهم کردن سیزده هزار نمره دیگر نیز آمادگی کامل داریم."

اما فرید احمد امیری یکی از فعالان مدنی به این چنین حرکت‌ها به دیده شک می‌نگرد و می‌گوید که ده سال پیش نیز زمین بنام مهاجرین توزیع شده اما مهاجرین تا حال زمین شانرا بدست نیاورده‌اند.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG