لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۳۶

میاخیل: برخی اقدامات برای رسیدگی به عودت کنندگان اتخاذ شده‌است


حکومت افغانستان جهت سهولت برای آنعده مهاجرین افغان که دوباره به کشور بر می‌گردند، یک پلان را نهایی کرده‌است.

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان می‌گوید، از اینکه روند بازگشت مهاجرین افغان در این اواخر بطور بی‌سابقه افزایش یافته است، حکومت افغانستان برخی اقدامات را روی دست گرفته است.

به گفته حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی این وزارت، پلان نهایی شده دو بخش دارد که در آن کمک به مهاجرین و همچنان اسکان آنها را در بر می‌گیرد.

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان
حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان

آقای میاخیل در این مورد معلومات داده گفت:

"این پلان دو بخش دارد. بخش اول آن مرحله استقبال و انتقال عودت کننده‌ها است که در آن کمک‌های عاجل، غذایی و غیر غذایی و خدمات صحی شامل اند. بخش دوم، یک کمیسیون از سوی رئیس جمهور افغانستان تعیین شده که در ولایات ننگرهار و کابل ساحات را مشخص ساخته است و برای کسانیکه مستحق اند یک نمره زمین می‌دهند."

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان را در این پلان، وزارت مالیه، وزارت صحت عامه، وزارت اقوام و قبایل، ادارۀ مبارزه با حوادث طبیعی، ادارات بین‌المللی ( یو ان ایچ سی آر)، ( آی او ام) و ( دبلیو اف پی) همکاری می‌کند.

به گفته وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان، روزانه حدود شش هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان به کشور بر می‌گردند که بیشتر آنها به کابل و یا هم ولایات شرقی کشور مستقر می‌شوند.

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی این وزارت می‌گوید، از آغاز سال جاری میلادی تا کنون ۲۳۵ هزار مهاجر افغان از پاکستان برگشته اند که حدود ۹۰ هزار آنها کارت اقامت آن کشور را داشتند و متباقی همه بدون مدرک بودند.

آقای میاخیل در مورد کمک های که با عودت کننده‌ها صورت گرفته است به رادیو آزادی چنین گفت:

"کسانیکه اسناد اقامت دارند تحت حمایت برنامه (یو ان ایچ سی آر) قرار می‌گیرند و به هر عودت کننده ۴۰۰ دالر امریکایی پرداخت می‌شود و کسانیکه اسناد ندارند برای آنها به ارزش ۳۰۰ دالر امریکایی اسباب خانه خریداری می‌شود."

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان می‌گوید، کمیسیون‌های توزیع زمین در سطح هر ولایت برای بازگشت کننده‌ها ایجاد شده که در رأس آنها معاونین والی‌ها قرار دارند.

به گفته این وزارت، بر اساس فرمان رئیس جمهور افغانستان، مهاجرین افغانیکه به وطن بر می‌گردند و بنام خود، همسر و یا فرزند خود خانه و زمین ندارند، در صورت داشتن اسناد معتبر مهاجرت، فورمه بازگشت و تذکره تابعیت یک نمره زمین برای شان داده خواهد شد.

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان می‌گوید، پلان نهایی شده از سوی حکومت در مدت شش ماه حدود ۵۰۰ هزار عودت کننده را در بر می‌گیرد.

در پاسخ به اینکه اگر عودت کننده‌ها در شش ماه بیشتر از ۵۰۰ هزار تن باشند آقای میاخیل گفت:

"تلاش داریم تا آمار عودت از این بیشتر نشود، تقاضای ما از حکومت پاکستان همین است تا وقت بدهد که زمینه بازگشت مهاجرین افغان را مهیا بسازیم و اگر آمار بلند هم برود به کمک‌های بیشتر جامعه جهانی نیاز خواهیم داشت."

آقای میاخیل افزود، تا کنون هیچ کمپ از سوی حکومت برای عودت کنندگان ایجاد نشده‌است و اخیراً برخی از مهاجرین افغان که از پاکستان برگشته اند، بدون اجازه حکومت افغانستان در زمین‌های دولتی مسکن گزین شده‌اند.

فشار‌های اخیر حکومت پاکستان باعث شد تا روند بازگشت مهاجرین افغان به کشور افزایش بیابد.

XS
SM
MD
LG