لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۱۲:۱۵

مقامات نظامی کندز: عملیات برای تصرف ولسوالی آقتاش جریان دارد


مسئولان فرقه ۲۰ پامیر مستقر در کندز، از راه اندازی عملیات مشترک تصفیوی تحت نام تندر ۱۷ به هدف بازپس‌گیری ولسوالی جدیدالتشکیل آقتاش این ولایت خبر می‌دهند.

برید جنرال سید قربان موسوی رئیس ارکان فرقه ۲۰ پامیر در خط مقدم جبهه به رادیوآزادی گفت که این عملیات از دو روز به این‌سو به هدف سرکوب طالبان مسلح و بازپس‌گیری ولسوالی آقتاش راه اندازی شده‌است.

آقای موسوی افزود که در این عملیات تا اکنون ۲۵ طالب مسلح کشته شده‌اند.

برید جنرال سید قربان موسوی رئیس ارکان فرقه ۲۰ پامیر
برید جنرال سید قربان موسوی رئیس ارکان فرقه ۲۰ پامیر

در در ادامه گفت:

"در جریان این عملیات ۲۵ نفر از دشمن از بین رفته که در جمله کشته شدگان مولوی احمدشاه، مولوی عبدالحی، مولوی فیض الله و مولوی نجیب از قوماندانان برجسته طالبان مسلح نیز شامل هستند."

موصوف افزود، این عملیات تا پاکسازی کامل ولسوالی آقتاش از حضور طالبان مسلح ادامه خواهد داشت.

از سوی هم احمد جان رئیس تحقیقاتِ جنایی زون ۸۰۸ سپین زر در ولایت کندز می‌گوید که در این عملیات نیروهای افغان توانستند قریه‌جات جنت باغ، باسوس، تپه‌ای عین الله و لرخابی را از وجود طالبان مسلح تصفیه کنند.

وی علاوه کرد که در این عملیات چندین عراده وسایط طالبان مسلح تخریب و مقدار مهمات و سلاح نیز به دست نیروهای امنیتی افغان افتاده است.

وی گفت:

"جنگ بسیار به شدت جریان دارد فضل خدا است به نیروهای دولتی کدام تلفات وارد نگردیده‌است و نیروهای ما در حالت پیشروی هستند و مردم بی‌نهایت خوش هستند که مناطق‌شان پاک شود و در فضای صلح و امنیت زندگی کنند."

در همین حال، شماری از باشندگان ولسوالی آقتاش کندز، از دولت می‌خواهند تا هر چه زودتر این ولسوالی را پاکسازی نماید که مردم بی‌جا شده دوباره به منازل‌شان بگردند و محصولات زراعتی‌شان را جمع آوری کنند.

یک‌تن از باشندگان قریه باسوس ولسوالی آقتاش در این خصوص به رادیو آزادی چنین گفت:

"ما خوش هستیم که دولت باشد و کسی پُل و سرک را خراب نکند و ما در یک امنیت زندگی کنیم و ما مردم در قریه خود آرامی را خوش داریم و دیگر جنگ نمی‌خواهیم."

باید یاد آور شد که آقتاش قبلاً مربوط ولسوالی خان آباد کندز بود و بیش از یک‌سال می‌شود که تحت تسلط طالبان مسلح قرار دارد، اما این منطقه زمانی به‌عنوان ولسوالی شناخته شد که سال گذشته از سوی رئیس جمهور کشور به ولایت کندز سه ولسوالی جدیدالتشکیل منظور گردید که عبارت از آقتاش، کلبات و گل‌تپه می‌باشند و با منظور شدن این سه ولسوالی ۶ ولسوالی کندز به ۹ ولسوالی ارتقا کرد.

طالبان مسلح تا اکنون در این خصوص تبصرۀ نکرده‌اند.

اجمل آرین، کندز

XS
SM
MD
LG