لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۴

سره میاشت: یک میلیون تن در اثر ناامنی‌ها بیجا شده‌اند


اداره سره میاشت می‌گوید در نتیجه ناامنی های اخیر حدود یک میلیون تن در افغانستان بی‌جا شده‌اند و به کمک های عاجل نیاز دارند.

هفته سره میاشت در حالی آغاز می‌شود که به اساس معلومات مسئولین این اداره هم اکنون نزدیک به یک میلیون تن در افغانستان بیجا شده‌اند و با مشکلات زیاد روبرو اند.

مسئولین این اداره می‌گویند ادمه جنگ، افزایش ناامنی‌ها، موجودیت ماین ها، عملیات و مسدود بودن برخی از راه ها از عواملی اند که مانع رسیدن کمک‌های سره میاشت به بیجا شدگان شده است.

عبدالرحمن کلانتری مسئول اداره حوادث سره میاشت روز شنبه در مراسم آغاز هفته سره میاشت در کابل گفت، با وجود تمامی مشکلات برای کمک رسانی به مردم، آمادگی دارند.

وی افزود:

"عودت کننده و بیجا شده جنگی در حدود یک میلیون نفر در حال حرکت استند در افغانستان و این میزان خیلی کلان است، توجه جدی جریان دارد هماهنگی های بسیار دقیق موجود است پلان های مشخص در این رابطه است ما تلاش می‌کنیم که فاجعه پیش نیاید ما البته تمام تدابیر خود را داریم."

اداره سره میاشت از طرف‌های درگیر جنگ خواست تا از حملات بر افراد ملکی جلوگیری نموده و اجازه دهند تا تیم های کمک رسان این اداره به بیجا شدگان کمک برساند.

این در حالیست که در نتیجه درگیری های اخیر نزدیک به ده هزار خانواده در شهر کندز خانه های شان را ترک گفتند و گزارش‌ها می‌رسانند که هزاران خانواده دیگر نیز از فراه و برخی ولایت‌های دیگر بیجا شده‌اند.

این بیجا شده ها همواره از حکومت و ادارات کمک رسان خواسته اند تا کمک های فوری را برای آنان فراهم نمایند.

از سوی هم میرویس اکرم سرپرست جمعیت هلال احمر افغانی یا اداره سره میاشت در مراسم آغاز هفته سره میاشت گفت، ادامه ناامنی‌ها و بی‌ثباتی، بیشتر افغانها را با مشکلات مواجه ساخته و باید برای آنان کمک رسانی شود.

وی گفت:

"در یک نا ثباتی بسیار دومدار عادت کردیم و به کمک‌های مختلف و مساعدت های مختلف ضرورت داریم این کمک‌ها وقتی می‌تواند خوبتر شود که جمعیت هلال احمر با کار پُر کیفیت و با همکاری همراه شرکای مختلف خود کار خود را به پیش ببرد و با دل باز و جیب پُر چیزیکه ما همیشه آرزو می‌کنیم تا بتوانیم به مصدومین آسیب زده و دیگر نیازمندان کمک کنیم."

این در حالیست که پیش از این معاون وزیر دولت در امور رسیدگی گفته است که کمک‌های عاجل برای کسانی که به دلیل نا امنی ها مجبوربه ترک خانه های شان شده‌اند رسانیده شده است.

محمد قاسم حیدری به رادیو آزادی گفته است که بیشترین توجه شان را به خانواده‌های بیجا شده در نتیجه جنگ های اخیر متمرکز ساخته اند.

‎حمیرا الکوزی

XS
SM
MD
LG