لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۲۲

رادمنش: حملات هوایی امریکا تحرکات مخالفین مسلح را محدود کرده‎است


وزارت دفاع افغانستان می‎گوید از سرگيري حملات هوايي نیروهای امریکایی علیه مخالفان مسلح، اين گروه‎ها را در ميدان‌های نبرد ناتوان ساخته و تحرکات‌شان را محدود کرده‎است.

مسئولان امنیتی این کشور نقش حملات هوایی نیروهای امریکایی در نبرد با مخالفان مسلح را پر دستآورد می‎خوانند.

وزارت‎های دفاع و داخله این کشور همچنان می‎گویند که این نیروها در تجهیز، تمویل و مشوره دهی نیروهای افغان کمک زیادی کرده‎اند.

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت که بخشی از دستآوردهای نیروهای افغان در میدان‎های نبرد محصول کمک نیروهای امریکایی بوده‎است.

رادمنش: آن‎ها توانسته‌اند در امر سرکوبی تروریستان منطقه و فرا منطقه‌یی مؤثر باشند.
رادمنش: آن‎ها توانسته‌اند در امر سرکوبی تروریستان منطقه و فرا منطقه‌یی مؤثر باشند.

وی افزود:

"یقینا حملات‌شان بسیار حساس، قوی و به موقع بوده و ما این همکاری‌شان را در مبارزه با تروریزم یک گام مثبت می‎دانیم، آن‎ها توانسته‌اند در امر سرکوبی تروریستان منطقه و فرا منطقه‌یی مؤثر باشند."

هرچند مأموریت جنگی قوای بین‌المللی در اخیر سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان پایان یافت، اما به باور برخی‎ها گسترش دوباره فعالیت مخالفان مسلح و حتی خطر سقوط برخی ولایات کشور سبب شد تا امریکا بار دیگر به حملات علیه مخالفان مسلح دولت در افغانستان اقدام کند.

به گفته مسئولان امنیتی، نیروهای امریکایی در بیرون راندن مخالفان مسلح از شهر کندز، و دفع حملات آنان در ارزگان، هلمند و فراه نقش سازنده داشته‎اند.

بارک اوباما رئیس جمهور امریکا نیز چند ماه پیش پس از بررسی وضعیت افغانستان تصمیم گرفت تا نیروهای امریکایی در افغانستان کاهش نیابد.

از سوی هم وی فیصله کرد تا صلاحیت‎های بیشتر به نیروهای کشور اش در میدان نبرد افغانستان و مقابله با تروریزم بدهد.

مقامات امریکایی گفته‎اند در حال حاضر حدود ۸۴۰۰ سرباز این کشور در افغانستان مستقر اند.

کلفلند: حملات هوایی امریکا در افغانستان امسال بیشتر بوده‎است.
کلفلند: حملات هوایی امریکا در افغانستان امسال بیشتر بوده‎است.

در همین حال جنرال چارلس کلفلند سخنگوی مأموریت حمایت قاطع در افغانستان گفته‎است که حملات هوایی امریکا در افغانستان امسال بیشتر بوده‎است.

آقای کلفلند می‎گوید طیاره‎های امریکایی از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون در افغانستان ۷۰۰ حمله هوایی را انجام داده در حالی‎که در سال گذشته این رقم به ۵۰۰ حمله هوایی می‎رسید.

به گفته وی، در این جریان تلفات سنگین به مخالفان مسلح نیز وارد شده‎است.

از سوی هم صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله افغانستان می‎گوید که به کمک نیروهای امریکایی، مشوره و تعلیم و تربیه آنان، نیروهای افغان توانسته‎اند بگونه هماهنگ و مفید در برابر دشمن برزمند.

آقای صدیقی، خواستار ادامه کمک‎های امریکا به نیروهای افغان شد.

صدیقی: امیدواریم این کمک‎ها ادامه پیدا کند.
صدیقی: امیدواریم این کمک‎ها ادامه پیدا کند.

وی افزود:

"نیروهای امنیتی افغان که امروز مبارزه با تروریزم را به عهده دارند باید کمک بیشتر شوند و امیدواریم که این کمک‎ها ادامه پیدا کند."

در نشست وارسا امریکا نیز وعده کمک ۳.۵ میلیارد دالری را به نیروهای امنیتی افغان کرده‎است.

چندی پیش امریکا ۴۹۲ واسطه زرهی را به وزارت داخله افغانستان کمک کرد.

امریکا تا حال چند بال هلیکوپتر نیز به نیروهای افغان کمک کرده و این روند ادامه دارد.

شماری از کارشناسان نظامی نیز می‎گویند حضور دوباره نیروهای امریکایی سبب تقویت نظام شده و از جانبی جلو مداخلات مخالفان مسلح دولت و کشورهای خارجی را گرفته‎اند.

امرخیل: اگر سربازان امریکایی در افغانستان نباشد باور کنید که افغانستان به میدان بزرگ خونین تبدیل می‎شود.
امرخیل: اگر سربازان امریکایی در افغانستان نباشد باور کنید که افغانستان به میدان بزرگ خونین تبدیل می‎شود.

عتیق‌الله امرخیل یکی از این کارشناسان گفت:

"اکنون موجودیت قوت‎های امریکایی که قوت‎های هوایی ما ضعیف است خیلی ضروری شمرده می‎شود، اگر سربازان امریکایی در افغانستان نباشد باور کنید که افغانستان به میدان بزرگ خونین تبدیل می‎شود."

به باور آقای امرخیل نیروهای امنیتی این کشور با تمام توانایی‎های خود هنوز نیازمند کمک و همکاری نیروهای بین‌المللی بخصوص ناتو و امریکا بوده و به گفته وی این کمک‎ها باید ادامه یابد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG