لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۱۳

حزب اسلامی خواهان رهایی چهارصد زندانی اش شده‌است


در حالی که نگرانی‌ها در مورد رهایی مخالفین مسلح حکومت، مجرمین جنایی و قاچاقبران مواد مخدر در میان لیست زندانیان حزب اسلامی نزد مردم ایجاد شده‌است، حکومت و حزب اسلامی این نگرانی‌ها را بیجا می‌داند.

اکرم خپلواک رئیس کمیته مشترک تطبیق توافق‌نامه صلح میان حکومت افغانستان و حزب اسلامی می‌گوید که لیست رهایی حدود ۴۰۰ زندانی حزب اسلامی به حکومت رسیده‌است اما افزود که در زمینه بررسی‌های عدلی و قضایی انجام می‌شود.

وی روز شنبه به رادیو آزادی گفت که حکومت از این میان تنها در مورد زندانیان سیاسی اقدام می‌کند.

خپلواک: لیست رهایی حدود ۴۰۰ زندانی حزب اسلامی به حکومت رسیده‌است
خپلواک: لیست رهایی حدود ۴۰۰ زندانی حزب اسلامی به حکومت رسیده‌است

وی افزود:

"لیست ۴۰۰ تن از سوی حزب اسلامی به ما سپرده شده‌است که پس از بررسی ارگان‌ها عدلی و قضایی گزارش منظم آن به رئیس جمهور ارائه گردیده و پس از بررسی گزارش زندانیان سیاسی که در دیگر جرایم دخیل نباشند و مسئله حق العبد در میان نباشد از سوی رئیس جمهور در مورد ‌شان اقدام خواهد شد."

کمیته مشترک برای تطبیق توافق‌نامه صلح میان حکومت افغانستان و حزب اسلامی به رهبری اکرم خپلواک از حدود یک نیم ماه به اینسو تلاش ‌هایش را آغاز کرده‌است.

این کمیته در بخش‌های رفع تعزیرات، رهایی زندانیان حزب اسلامی، گماشتن کدر‌های آنان در حکومت و فراهم نمودن زمینه بازگشت مهاجرین این حزب کار می‌کند.

آقای خپلواک گفت که در تمام این بخش‌ها کار جریان داشته و افزود که از این میان روی رهایی زندانیان حزب اسلامی کار بیشتر صورت گرفته است.

در این حال سازمان حقوق بشر افغانستان می‌گوید، زندانیانی که به خواست حزب اسلامی از بند رها ساخته می‌شوند باید موضوع حق العبد را در دوسیه‌های شان نداشته باشند.

لعل گل لعل رئیس این سازمان تأکید کرد که هر نوع تصمیم در مورد باید از سوی محکمه اتخاذ گردد.

لعل: زندانیانی که به خواست حزب اسلامی از بند رها ساخته می‌شوند باید موضوع حق العبد را در دوسیه‌های شان نداشته باشند.
لعل: زندانیانی که به خواست حزب اسلامی از بند رها ساخته می‌شوند باید موضوع حق العبد را در دوسیه‌های شان نداشته باشند.

وی افزود:

"اگر این افراد جرایم حق العبد را مرتکب شده باشند اینها را نه قانون و نه هم کسی دیگر رها ساخته می‌تواند اما اگر دعوای حق العبدی نداشته باشند و به نام مخالفین سیاسی بازداشت و زندانی شده باشند به نظر من حقوق سیاسی آنها تا کنون نقض گردیده و به اینها باید بدون کدام عذر اجازه داده شود تا فعالیت سیاسی انجام داده و حق زندگی کردن در افغانستان را داشته باشند."

از سوی هم کریم امین عضو هیئت مذاکره کننده حزب اسلامی و یک عضو این کمیته می‌گوید که آنها در لیست ۴۰۰ نفری کسانی را گنجانیده‌اند که دوسیه‌های ‌شان جرایم جنایی و موضوع حق العبد را در خود نداشته باشد.

وی به رادیو آزادی گفت که پس از امضای توافق‌نامه صلح تمامی زندانیان حکومت از سوی این حزب رها ساخته شده‌اند.

امین: تمامی زندانیان حکومت از سوی حزب اسلامی رها ساخته شده‌اند.
امین: تمامی زندانیان حکومت از سوی حزب اسلامی رها ساخته شده‌اند.

آقای امین در مورد گفت:

"ما در همان روزهای اول که توافق‌نامه امضا شد یک تعداد محدودی از افراد دولت که زندانی بودند آزاد شدند تعداد ‌شان بسیار اندک بود و تا امر ثانی کسی به حیث بندی نزد حزب اسلامی وجود ندارد."

آقای امین ابراز امیدواری کرد که روند رهایی زندانیان حزب اسلامی تا چند روز آینده تکمیل گردد.

در این حال محمد عارف احمدی معاون امنیتی زندان‌های افغانستان می‌گوید در حال حاضر در حدود ۲۸هزار زندانی در زندان‌های این کشور موجود اند.

اما حزب اسلامی به اساس معلومات ابتدایی می‌گوید که هم اکنون حدود ۲۶۰۰عضو این حزب در قید بسر می‌برند که روی رهایی آنها مرحله وار کار می‌شود.

آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG