لینک های دستیابی پذیر

مجتمع ملی جوانان افغان: حقوق زنان در پرتو دین اسلام تأمین شود


در نشست بزرگداشت از میلاد نبی اکرم (ص) در مورد حقوق زن از لحاظ اسلام، بر حقوق سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زنان از لحاظ اسلام تأکید شد.

مجتمع ملی جوانان که این نشست را برگزار کرده می‌گوید، همه باید به حقوق اسلامی زنان ارج بگذارند.

عبدالله هاشمی رئیس این مجتمع روز یکشنبه در این مراسم گفت، حضرت محمد (ص) نخستین فردی بود که علیه بی عدالتی‌ها و جهالت در برابر زنان مبارزه کرده و حقوقی را به زنان داد که قبل از آن نداشتند.

وی گفت:

"همان طوریکه مردها صاحب حقوق اند زنان نیز صاحب حقوق و وجایب خاص هستند، در جنگ صحابیان با مشرکین زنان در صفوف شان نقش کلیدی داشتند."

همزمان با ظهور دین اسلام در خصوص حقوق زنان نیز تغییرات زیادی به میان آمد و زنان به حقوقی که از آن‌ها سلب گردیده بود، دوباره دست یافتند.

زنان قبل از اسلام زنده به گور می‌شدند، یک فرد می‌توانست زنان زیادی را در اختیار خود داشته باشد و از آنان به حیث کنیز استفاده می‌شد، اما با ظهور دین اسلام حقوق خاص برای زنان داده شد و آنان از احترام والای برخوردار شدند.

شماری از عالمان دین قبل از این هم در برخی نشست‌ها در روشنایی دین اسلام در مورد حقوق زنان تأکید کرده و گفته اند که اگر افغان‌ها حقوق زنان را نظر به هدایات حضرت محمد (ص) عملی کنند، با هیچ زن خشونت نخواهد شد.

در عین حال حسینه صافی رئیس شبکه زنان در صحبت با رادیو آزادی از علمای دین و وزارت حج و اوقاف خواست تا مردم را در مورد حقوق زن از لحاظ اسلام آگاهی داده تا عدالت برای زنان تطبیق شود.

وی گفت:

"ما می‌خواهیم عدالت تأمین شود، از وزارت حج و اوقاف هم می‌خواهیم تا آنان با تبلیغات عملی شان به مردم ذهنیت بدهند که زن و مرد تکمیل کننده یکدیگر اند."

با آنکه ده‌ها موسسه داخلی و خارجی برای حمایت از حقوق زنان در افغانستان کار می‌کنند اما با آنهم دیده می‌شود که در برخی مناطق علیه زنان خشونت صورت می‌گیرد.

در این حال مقامات افغان و موسسه های مربوط به حمایت از حقوق زنان همواره گفته اند که تأمین حقوق زنان برای آنان در اولویت قرار دارد و در این راستا از هیچ تلاش دریغ نخواهند کرد.

گزارش از تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG