لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۵:۰۳

وردک: خشونت علیه زنان کاهش یافته اما موارد آن جدی تر بوده‌است


سپوژمی وردک معین وزارت امور زنان

مسئولان وزارت امور زنان افغانستان می‌گویند، هر چند موارد خشونت علیه زنان نسبت به سال گذشته کاهش یافته اما موارد خشونت ها در برابر آنان جدی تر بوده‌است.

این سخنان را سپوژمی وردک معین وزارت امور زنان به روز یکشنبه در مراسم تجلیل از روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان اظهار داشت.

وردک: خشونت علیه زنان کاهش یافته اما موارد خشونت ها در برابر آنان جدی تر بوده‌است.
وردک: خشونت علیه زنان کاهش یافته اما موارد خشونت ها در برابر آنان جدی تر بوده‌است.

وی گفت:

"سطح خشونت‌ها بالا نرفته بلکه پایان آمده، زن‌ها و دختران توانسته اند عدالت خواهی کنند و قضایا را شریک بسازند با رسانه ها، از این خاطر خشونت‌ها کاهش یافته، در سه ماه اول سال شش صد قضیه از تمام افغانستان داشتیم، ما خوش نیستیم که شش صد قضیه در سه ماه اول داشتیم، می‌خواهیم محو کنیم و می‌خواهیم خشونت تماماً از بین برود."

این وزارت به مناسبت روز جهانی جلوگیری از خشونت با زنان کمپاین شانزده روزۀ را در مرکز و ولایات افغانستان آغاز کرد.

به گفته مسئولان در این وزارت ازدواج زیر سن، ازدواج‌های اجباری، بد دادن، محروم بودن دختران و زنان در برخی موارد از تعلیم، کار های شاقه، لت و کوب و حتی کشتن از چالش‌های عمده اند که زنان در کشور با آن رو برو می‌باشند.

سپوژمی وردک معین وزارت امور زنان می‌گوید، برای آگاهی دهی در باره حقوق زنان عالمان دین می‌توانند نقش مهمی را ایفا کنند.

وی از وزارت حج و اوقاف می‌خواهد تا به عالمان دین پیشنهاد شود که در باره حقوق زن از دیدگاه اسلام تبلیغ کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز می‌گوید، در دفتر مرکزی و ولایتی این کمیسیون سالانه صد ها قضیه خشونت با زنان را ثبت می‌کنند و گزارش آن را به حکومت می‌سپارند.

در این نشست داعی الحق عابد معین وزارت حج و اوقاف تعهد کرد که در این کمپاین عالمان دین بگونه کامل همکاری خواهند کرد.

داعی الحق عابد معین وزارت حج و اوقاف افغانستان
داعی الحق عابد معین وزارت حج و اوقاف افغانستان

وی گفت:

" انواع خشونت علیه زن از دیدگاه اسلام حرام است، وزارت حج و اوقاف به خاطر مسئولیت دینی که دارد کوشش کرده که در این بخش فعالیت‌های بیشتر داشته باشد، در این راستا علمای ما دست آورد های خوبی دارند، توقع ما این است که بیشتر فعالیت کنند."

نظیفه جلال یکی از اشتراک کنندگان این مراسم در صحبت با رادیو آزادی موارد خشونت با زنان را نگران کننده خوانده و این اعمال را خلاف قوانین حقوق بشری و اسلامی دانست.

مسئولین دلایل عمده خشونت با زنان را بی خبری برخی‌ها از قانون، رسم و رواج‌های ناپسند، فقر و برخی مشکلات دیگر عنوان می‌کنند.

مقام‌های افغان می‌گویند، مصئونیت حقوق زنان در صدر کار شان قرار دارد.

به دنبال همین موارد ولسی جرگه افغانستان نیز هفته قبل قانون جلوگیری از آزار و اذیت زنان و کودکان را به تصویب رساند.

هر چند حکومت و ده‌ها نهاد داخلی و خارجی پول‌های هنگفت را برای مبارزه با خشونت علیه زنان به مصرف رسانده‌اند، اما هنوز هم دیده می‌شود که موارد تکان دهندۀ خشونت با زنان در برخی نقاط افغانستان صورت می‌گیرد.

نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG