لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۱۵

مسلم: از قاچاق و شکار حیوانات و پرندگان کمیاب باید جلوگیری شود


کمیسیون محیط زیست و منابع طبیعی ولسی جرگه افغانستان از حکومت می‌خواهد تا از شکار و قاچاق حیوانات و پرندگان کمیاب در کشور باید جلوگیری نماید.

صفی الله مسلم معاون این کمیسیون روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، اگر به وضعیت این حیوانات توجه نشود نسل آن‌ها منقرض خواهد شد.

آقای مسلم همچنان گفت که آنان چندین مرتبه این مسئله را با مقامات حکومتی شریک ساخته‌اند اما تاکنون از سوی آن‌ها کدام توجهی صورت نگرفته‌است.

وی در مورد گفت:

" شکار غیر قانونی از سوی خارجی‌ها و داخلی‌ها صورت می‌گیرد و همچنان خیلی نارسایی‌ها نیز انجام شده که پرنده‌ها و حیوانات در حالت نابودی قرار گرفته‌اند ما در استقامت‌های بدخشان شاهد هستیم که از طرف پاکستان می‌آیند و پرنده‌ها و حیوانات نایاب را شکار و قاچاق می‌کنند در دیگر ولایات هم این مسئله است مانند هرات، فاریاب و از مرز‌های افغانستان قاچاق می‌شود."

آقای مسلم می‌گوید، هر چند شکار حیوانات و پرندگان منع اعلام شده اما هنوز هم دیده می‌شود که در برخی مناطق مختلف کشور حیوانات و پرندگان از سوی مردم شکار می‌شوند.

این در حالیست که حدود چهار روز قبل مردم فراه نیز یک قلاده پلنگ برفی سفید را در ولسوالی پرچمن ولایت فراه زنده شکار نمودند که خوشبختانه به مسئولان مربوطه تسلیم داده شد.

به اساس معلومات ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست هم اکنون این پلنگ در نزد نیروهای امنیتی است تا دوباره به مکان اصلی‌اش انتقال داده شود.

از سوی هم ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست وضعیت حیوانات و پرندگان کمیاب را در کشور نگران کننده خوانده می‌گوید که هر فردیکه دست به شکار و قاچاق حیوانات و پرندگان کمیاب در افغانستان می‌زند با وی برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

مسئولان این اداره می‌گویند، کلنگ سایبریایی، پلنگ برفی، گوسفند مارکوپولو، روبا، پشک کوهی و پلنگ چیتا از جمله حیوانات کمیاب و نادر در افغانستان اند که اگر به وضعیت آنان توجه نشود از بین خواهند رفت.

انجنیر غلام محمد ملکیار معین ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست در صحبت با رادیو آزادی گفت، این اداره بخاطر نسل گیری و فراهم کردن ساحه گشت و گذار برای آن‌ها تلاش می‌نماید.

وی افزود:

" در صورتیکه با حیوانات نادر یا کمیاب و حیواناتی که در حالت انقراض مزاحمت می‌شوند و یا شکار می‌شوند کسانیکه دستگیر می‌شوند مطابق قانون با آن‌ها برخورد می‌شود در رابطه به حیوانات وحشی این پروسه جریان دارد و مطابق استراتیژی که ما داریم تا بتوانیم مسکن ساحه گشت و گذار حیوانات بصورت کامل حفظ و مصون باشد."

آقای ملکیار می‌گوید از ۵ سال بدینسو ۱۳۸ نوع حیوانات و نباتات کمیاب و نادر که در حالت معروض به خطر هستند تشخیص گردیده‌اند.

به اساس معلومات ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست هم اکنون دو مرکز نسل گیری حیوانات و پرندگان نادر در ولایت‌های فراه و مزارشریف وجود دارد.

از سوی هم صفی الله مسلم می‌گوید که نسل بسیاری از حیوانات و پرندگان در افغانستان در جریان سال‌های اخیر از بین رفته و یا رو به انقراض است و شماری از حیوانات و پرندگان بنابر نبود محیط مناسب و تهدید شکارچیان به کشور‌های همسایه افغانستان مهاجر شده‌اند.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG