لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۲۶ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۵۶

هلینه یک آبباز افغان در مسابقات اولمپیک ۲۰۲۰ توکیو شرکت می‌کند


کمیته دختران آبباز در افغانستان تلاش دارد یکی از آببازانش در مسابقات اولمپیک سال ۲۰۲۰ در توکیو شرکت کند.

تنها ۳۰ حوض آببازی در افغانستان وجود دارد که فقط یکی آن به روی دختران باز است، ولی این حوض با تهدید مکرر تندروان مواجه‎است.

با آن‎هم شماری اندک از دختران افغان جرات می‎کنند در آن شنا نموده و امیدوار رسیدن به بازی‎های المپیک در توکیو در سال ۲۰۲۰ باشند.

قصه هیلینه صبوری ترینر ۲۵ ساله کمیته تازه تاسیس آببازی دختران افغانستان نشانه از امید برای مبارزه از راه آببازی دختران در کشوری محافظه کار و سنتی، محاط به خشکه و جنگ زده است که در کل مخالف شرکت دختران در ورزش است.

صبوری زن جوانی است که نخست با یک خواهر خوانده اش به حوض رفته و شنا را امتحان کرده بود و سپس خودش ویدیوهای را از انترنت داونلود نموده و به کمک رهنمایی‎های انترنتی در حوضی در کابل تمرین می‎کرد.

به گفته وی می‎داند که تابویی را شکسته است و با آغاز فعالیت تیم اش خطر بزرگ را در کمر بسته‎است.
به گفته وی می‎داند که تابویی را شکسته است و با آغاز فعالیت تیم اش خطر بزرگ را در کمر بسته‎است.

صبوری که محصل اقتصاد است می‎گوید، نخست خیلی می‎ترسید که غرق نشود و در همان وقت فکر کرد که باید مربی شود زیرا دختران نمی‎دانند چگونه باید آببازی کنند.

ولی گفته می‎شود تنها غرق شدن یگانه مشکل خانم صبوری نیست. بعد از آنکه تندروان به مسئولین حوضی‎که هیلینه و تیم اش در آن شنا می‎کردند هشدار دادند که به او اجازه آببازی را ندهد، به هیلینه توصیه شد که از حوض دوری کند.

هیلینه می‎گوید، با انواع از تهدید مواجه اند ولی به نظرش حال وضع امنیتی بهتر است و مانند گذشته نمی‎ترسد.

به گفته وی می‎داند که تابویی را شکسته است و با آغاز فعالیت تیم اش خطر بزرگ را در کمر بسته‎است.

این خطرات شامل افزایش شورش‎های طالبان است.

از سال ۲۰۱۶ به اینطرف هیچ نقطه افغانستان محفوظ از تهدید حملات طالبان نبوده‎است، در حالی‎که شرق و شمالشرق این کشور آهسته آهسته تحت تهدید داعش قرار می‎گیرند.

ولی جامعه مردسالار افغانستان و اجتماع بیحد سنتی و محافظه کار، جای که اکثریت معتقدند که زنان باید در خانه‎ها پنهان بمانند خطری دیگریست برای هیلینه و تیم اش.

هیلینه صبوری و اعضای تیم‎اش با لباس‎های پوشیده آبازی می‎کنند. این تیم با یک کمپنی برازیلی در تماس است که برای آن لباس‎های آببازی مناسب و مطابق با فرهنگ افغانی را دیزاین کند. آببازان این تیم قبلاً در وقت آببازی لباس‎های کاملا سیاه با آستین و پاچه‎های طویل میپوشیدند و برای پنهان کردن موهای‎شان کلاه مخصوص بر سر می‎کردند.

یک آبباز در اولیپیک ریو
یک آبباز در اولیپیک ریو

سید احسان طاهری رئیس فدراسیون آببازی افغانستان می‎گوید مانع عمده برای آببازان افغان، امنیت است.

طاهری از شجاعت هیلینه صبوری قدردانی نموده و او را در ماه فبروری امسال به حیث رئیس کمیته آببازان زن در افغانستان تعین کرد.

طاهری می‎گوید:

"هدف ما این است در سال ۲۰۲۰ با یک تیم متشکل از حد اقل دو مرد و یک زن به بازی‎های اولمپیک توکیو برویم و همان زن اولین زن آبباز در تاریخ افغانستان خواهد بود که در بازی‎های المپیک شرکت خواهد داشت."

طاهری همچنان امیدوار است آببازان جوانش را در مسابقات قهرمانی آسیای میانه که در پایان ماه اپریل در ترکمنستان دایر می‎شود هم بفرستد.

او می‎گوید با همکاری و حمایت می‎توانند شایسته لقب قهرمانان منطقه گردند.

XS
SM
MD
LG