لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۰:۲۵

تبصره نیویارک تایمز در مورد دیدار مک مستر با مقام‎های افغان


روزنامۀ نیویارک تایمز در مقالۀ در مورد دیدار مشاور امنیت ملی رئیس جمهور امریکا با مقام‎های افغان تمرکز کرده‎است.

درین مقاله آمده‎است که دیدارهای ایچ. آر مک مستر روز یکشنبه به پایان رسید.

این در حالی است که ادارۀ دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در بارۀ گزینه‎ها در مورد حضور شانزده سالۀ این کشور در افغانستان غور می‎کند.

دیدار جنرال مک مستر با رئیس جمهور افغانستان، رئیس اجرائیه و دیگر مقام‎های افغانستان در حالی انجام می‎شود که شام پنجشنبه هفتۀ گذشته، اردوی امریکا بزرگترین بمب غیرهسته یی ۹۸۰۰ کیلوگرامی را بر شبکۀ از تونل‎های جنگجویان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در ولسوالی اچین در ولایت ننگرهار انداخت.

جنرال مکم ستر در گفت و گو با کانال تلویزیونی طلوع نیوز در کابل گفت:

" چیزی که اکنون مهم است، حفظ دستآوردها و رسیدگی به مشکل بزرگ امنیتی است."

در ادامه این مقاله آمده‎است که مک مستر درین مورد که آیا امریکا شمار نیروهایش را در افغانستان افزایش خواهد داد یا نه چیزی نگفت ولی افزود که رئیس جمهور ترمپ باید درین مورد تصمیم گیرد.

مأموریت جنگی ناتو در دیسمبر ۲۰۱۴ میلادی به پایان رسید و نیروهای افغان مسئولیت عملیات‎ها علیه طالبان را خودشان به دست گرفتند.

نیویارک تایمز نوشته‎است که نیروهای افغان ظرف چند سال گذشته در برابر طالبان جنگیده‎اند، برخی از مناطق را از دست داده و تلفات زیادی را هم متحمل شده‎اند و این در حالیست که ستراتیژی امریکا در مورد منازعه در افغانستان عمدتاً راکد پنداشته شده‎است.

در ادامۀ مقاله می‎خوانیم که در نشانۀ از نگرانی اردوی امریکا، قوماندان نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان خواهان فرستادن هزاران نیروی اضافی به هدف آموزش و همکاری با نیروهای افغان به این کشور شده‎است.

جنرال مک مستر در گفت و گوی خود در کابل افزوده‎است، آن عده از طالبان که دعوت صلح را نه پذیرفته‎اند، باید در میدان‎های جنگ شکست داده شوند.

او افزوده‎است که ایالات متحده امریکا متعهد است که به کمک با حکومت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور ادامه دهد.

نشریۀ امریکایی آنلاین، دیلی کالر به بازدید مایک پنس معاون رئیس جمهور امریکا از منطقۀ آسیا-پسیفک پرداخته‎است.

آقای پنس دیروز در کوریای جنوبی به کوریای شمالی هشدار داده گفت که ارادۀ امریکا را آزمایش نکند.

اشارۀ پنس به پرتاب بزرگترین بمب غیرهسته یی امریکا بر اهداف داعش در شرق افغانستان و پرتاب ۵۹ راکت کروز توماهاک بر یک پایگاه هوایی رژیم سوریه در همین ماه بود.

در حمله بمبی به افغانستان مقام‎های افغان تائید کردند که بیش از ۹۰ جنگجوی داعش در ولسوالی اچین ننگرهار کشته شدند.

نشریه گفته‎است که مایک پنس در دیدار دیروز خود با هوانگ کیو آن سرپرست ریاست جمهوری کوریای جنوبی در سیول پایتخت این کشور گفت که جهان به تازگی شاهد قوت و ارادۀ رئیس جمهور ترمپ بود.

پنس در ادامه گفت که زمان صبر ستراتیژیک در برابر کوریای شمالی گذشته و همه گزینه‎ها برای مهار کردن برنامه‎های راکتی و سلاح‎های هسته یی کوریای شمالی روی میز اند.

XS
SM
MD
LG