لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۴۹

عثمانی: در برابر کار ساخت بند کمال خان مشکل امنیتی وجود ندارد


مراسم افتتاح بند کمال خان در نیمروز

وزیر انرژی و آب افغانستان می‌گوید، به هر علتی که در برابر بندهای آب افغانستان مشکل امنیتی پدید آید، حکومت جلو آن را خواهد گرفت.

علی احمد عثمانی روز شنبه هنگام ارائه معلومات به رسانه‌ها در باره چگونگی ساخت سومین فاز بند کمال خان در یک نشست خبری در کابل گفت که مشکل امنیتی در برابر این بند وجود ندارد.

علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب افغانستان
علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب افغانستان

وی افزود:

"به هر علتی که باشد، یکی از آب‌های ما به کشور دیگری سرازیر شود و یا هم با چالش‌های امنیتی رو به رو شود، ما برای آن راه بدیل را در نظر گرفته ایم، در باره بند کمال خان نیز همین‌گونه، یعنی اگر به این بند کدام مشکلی پدید آورده می‌شود، ما برنامه‌های امنیتی خود را خواهیم داشت. آروز داریم که با کدام مشکل امنیتی از این رهگذر رو به رو نشویم."

بند کمال خان که در ولسوالی چهار برجک ولایت نیمروز بالای دریای هلمند ایجاد می‌شود، کارهای نخست آن در زمان حکومت سردار داوود آغاز شد، اما به علت جنگ‌های داخلی دوباره متوقف گردید.

وزیر انرژی و آب افغانستان می‌گوید، تفاهمنامه آغاز کار ساخت سومین فاز این بند، پنجشنبه هفته گذشته به ارزش بیش از ۷۸ میلیون دالر میان یک شرکت افغانی و ترکی به امضأ رسیده‌‍‌‌است.

به گفته عثمانی،کار ساخت این فاز در ۴۲ ماه دیگر به پایان خواهد رسید و با ساخت آن که ۹ میگاوات برق تولید می‌کند، در نخست، حدود ۸۱ هزار هکتار زمین از این رهگذر آبیاری خواهد شد.

در همین حال، وزارت داخله افغانستان می‌گوید، برای تأمین امنیت بهتر بند کمال خان نیروهای امنیتی را در بخش های از ولسوالی چهار برجک جابجا کرده‌اند.

نجیب دانش سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت در این باره به رادیو آزادی می‌گوید:

نجیب دانش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان
نجیب دانش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان

"با آغاز مرحله سوم کار بند کمال خان، در کنار این‌که پولیس چهار برجک مسئولیت تامین امنیت این ساحه را دارد، نیروهای محافظت عامه نیز برای تامین امنیت این بند مامور شده‌اند و این کندک مشخصاً وظیفه‌اش تامین امنیت این بند است."

وزارت داخله افغانستان در حالی از تامین امنیت بند کمال خان اطمینان می‌دهد که پیش از این حمله بر کارکنان بازسازی بند سلما در ولایت هرات، نگرانی های را از بهر عدم تامین امنیت بند‌های آب افغانستان به میان آورده و مقام‌های محلی آن ولایت این حمله را کار کشورهای همسایه افغانستان خواندند.

با این همه، وزارت انرژی و آب می‌گوید با دوباره سازی بند کجکی و کمال خان، آب‌های دریای هلمند مدیریت می‌شود و برای ایران نیز حق‌آبه‌یی داده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG