لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۵ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۲۶

ملل‌متحد: ظرف ۴ ماه بیش از ۹۱ هزار افغان از خانه‌های‌شان بی‌جا شده‌اند


وزارت امور مهاجرین افغانستان می‌گوید، در کمتر از دو ماه گذشته، بیش از ۴۰ هزار تن از خانه‌های‌شان در مناطق مختلف کشور بی‌جا شده‌اند.

جنگ در نخست و سپس رویداد‌های طبیعی در چندین ولایت، مردم را از خانه‌های‌شان آواره ساخته‌است.

در عین حال سازمان ملل‌متحد گزارش می‌دهد که بیش از ۹۱ هزار تن از شهروندان افغانستان در نتیجه بحران جاری در جریان سال ۲۰۱۷ میلادی از خانه‌های‌شان بی‌جا شده‌اند.

با نشر این گزارش، سازمان ملل‌متحد می‌گوید که تعداد بی‌جا شده‌ها نظر به عین زمان در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۴۰ درصد کاهش یافته است.

آمار پارسال نشان می‌دهد که نزدیک به ۱۵۳ هزار تن در این مدت در افغانستان آواره شده بودند.

وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان می‌گوید، آمار و ارقام را در مورد بی‌جا شده‌های داخلی، بر اساس سال شمسی تهیه می‌کند.

حفیظ‌ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی این وزارت به رادیو آزادی گفت، بیشترین بی‌جا شده‌ها امسال از ولایت‌های بغلان، کندز و ننگرهار استند.

حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان
حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان

وی گفت:

"از آغاز سال خورشیدی تا اکنون بیش از ۴۰ هزار تن از هموطنان ما به دلیل ناامنی و حوادث طبیعی از مناطق اصلی‌شان بی‌جا شده‌اند. بیشترین بی‌جا شده‌ها را در چند ماه گذشته در ولایت بغلان داشتیم."

در این میان محمد نصیر ملکزی یکی از کارمندان مؤسسه کمک‌های بشری سازمان ملل‌متحد در کابل به خبرگزاری «دی. پی. ای» جرمنی گفته که جنگ و درگیری‌های مسلحانه دلیل اصلی بی‌جا شدن در جریان امسال بوده‌است.

با آن‌که ملکزی کاهش در شمار بی‌جا شده‌ها را تائید می‌کند اما می‌گوید که فقر در افغانستان نسبت به پارسال افزایش یافته و مردم منابع زیادی در اختیار ندارند تا خانواده‌های بزرگ را به محل دیگری انتقال دهند.

این کارمند سازمان ملل‌متحد همچنان می‌گوید، امنیت در شهر‌های بزرگ نسبت به گذشته که مکان امن‌تری برای بی‌جا شده‌ها دانسته می‌شد، در چند ماه اخیر بدتر شده‌است.

محمد نصیر ملکزی این را هم گفته که مردم فکر می‌کنند اگر شهر‌ها نا امن باشند، ترجیح می‌دهند که در مناطق خود‌شان زندگی کنند.

گزارش تازه سازمان ملل‌متحد از ۲۹ ولایت افغانستان که شاهد بی‌جا شدن مردم بوده، تهیه شده‌است.

پیش از این سال ۲۰۱۶ برای شهروندان افغانستان سال خوبی نبود و بر اساس آمار سازمان ملل‌متحد، در کُل بیش از ۶۶۰ هزار تن از خانه‌ها و قریه‌های‌شان بی‌جا شدند.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG