لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۵ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۴:۵۳

عکس‌العمل شورای علمای کابل در پیوند به شدت جنگ از سوی طالبان در ماه رمضان


شورای علمای کابل در پیوند به دوام جنگ از سوی طالبان در ماه رمضان، عکس‌العمل جدی نشان داد.

این شورا موقف طالبان مسلح مبنی بر شدت بخشیدن جنگ از سوی این گروه در ماه رمضان را تقبیح کرده‎است.

معاون این شورا روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی کشتار مسلمانان را ناروا خوانده گفت که مخالفین مسلح حکومت باید حد اقل در ماه رمضان از جنگ دست بردارند.

صدیقی: آیا کسانی که اینجا در این خاک زیست دارند کافر اند؟
صدیقی: آیا کسانی که اینجا در این خاک زیست دارند کافر اند؟

گل احمد صدیقی چکری گفت:

"به این باید دقت شود که جنگ پیامبر در ماه رمضان در مقابل مشرکین انجام شده‎است، آیا کسانی که این‌جا در این خاک زیست دارند کافر اند؟ ما به این افسوس می‎کنیم که اکثریت تلفات ما را مردم عام تشکیل می‎دهند و این قابل تقبیح است کشتن مسلمان در ماه رمضان روا نیست خواست ما از این‎ها این است که به‌خاطر خدا دیگر جنگ را متوقف سازید و به احترام این ماه به صلح بپیوندید."

این در حالیست که طالبان مسلح خواست حکومت افغانستان در پیوند به آتش در ماه رمضان را نپذیرفته است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان مسلح روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که این گروه نه‌تنها خواست کابل در پیوند به توقف جنگ را رد می‎کند، بلکه به‌گفته وی آنان جنگ را در ماه رمضان بیشتر شدت خواهند داد، چون به باور طالبان مسلح جنگ در این ماه ثواب بیشتر دارد.

اما قبل از این محمد اشرف غنی رئیس جمهور و یوناما یا دفتر هیئت معاونت سازمان ملل‌متحد در افغانستان از مخالفین مسلح حکومت خواسته‎اند تا به احترام ماه رمضان از جنگ و کشتار دست بکشند.

این در حالیست که یک حمله کننده انتحاری صبح روز شنبه و روز نخست ماه رمضان موتر مملو از مواد انفجاری‌اش را در شهر خوست منفجر ساخت که در نتیجه ۱۴ تن کشته و هشت تن دیگر زخمی شدند.

باشنده‎های شهر کابل نیز در مورد شدت بخشیدن جنگ از سوی طالبان مسلح در ماه رمضان نظریات مختلف دارند.

خوست
خوست

دو تن از آنان در مورد به رادیو آزادی گفتند:

"نام من جمال‌الدین است خواست من از طالبان این است که به‌خاطر ماه رمضان مراعات کنند و از جنگ دست بردارند این‎ها که گفته‎اند جهاد می‎کنند با کی جهاد می‎کنند؟ این‌جا همه مسلمان اند."

"نام من اسرار است. جهاد علیه کسی می‎شود که کافر باشد، اما در افغانستان همه مسلمان هستیم نیروهای امنیتی ما مسلمان اند نماز می‎خوانند و روزه می‎گیرند پس طالبان علیه این‎ها چطور جهاد می‎کنند؟"

اما برخی دیگر از باشنده‎های کابل خواست حکومت و مردم مبنی بر توقف جنگ در ماه رمضان از سوی طالبان مسلح را بی‌جا می‎خوانند.

به‌گفته آنان در گذشته نیز آنان خواست‎های مشابه را رد نموده و به‌گفته این باشنده‎ها طالبان حتی از حملات در مساجد و شفاخانه‎ها نیز دریغ نکرده‎اند.

از سوی هم برخی از عالمان دین از دست داشتن برخی حلقات استخباراتی منطقه در عقب دوام جنگ طالبان مسلح حرف می‎زنند.

آنان می‎گویند که در صفوف طالبان کسانی وجود دارد که به رهنمایی همان حلقات استخباراتی منطقه خواهان ادامه جنگ در افغانستان اند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG