لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲ ثور ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۳۰

کابل ادعای اخیر اسلام آباد را رد کرد


کابل ادعای اسلام آباد را رد کرد که گفته‌است، حکومت افغانستان مسئولیت ناکامی‌های خود را بر عهده پاکستان می‌گذارد.

وزارت خارجۀ افغانستان تأکید می‌ورزد که شبکه حقانی بمبگذاری مرگبار روز چهارشنبه در کابل را به همکاری اداره استخبارات پاکستان یا آی اس آی انجام داده‌است.

شکیب مستغنی، سخنگوی این وزارت دیشب در صحبت با رادیو آزادی گفت که درین مورد شواهد موثق وجود دارند.

آقای مستغنی سخنان نفیس زکریا سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان را نیز رد کرد که گفته‎است، پاکستان نباید بخاطر ناکامی‌های افغانستان مسئول دانسته شود.

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان
شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان

وی گفت:

"پاکستان نه تنها در مبارزه علیه تروریزم ناکام است بلکه عظم و اراده قاطع ندارد. میان گروه‌های تروریستی تفکیک قایل می‌‎شود."

پس از بمبگذاری اخیر در کابل، ادارۀ امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که شواهد موثق دارد که این بمبگذاری از سوی شبکه حقانی به همکاری ادارۀ استخبارات پاکستان صورت گرفته‌است.

نفیس زکریا سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان دیروز درین مورد این‌گونه واکنش نشان داد:

نفیس زکریا سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان
نفیس زکریا سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان

"ما ادعا های افغانستان را رد می‌کنیم، ادعاهای بی‌اساس. این روش اتهام به تلاش‌های صلح کمک نمی‌کند. پاکستان از خطر تروریزم رنجیده‌است و فکر می‌کنم در جنگ علیه تروریزم قربانی‌های بی‌سابقه داده‌ایم. پاکستان در صلح و ثبات در افغانستان بیشترین منفعت را دارد."

اما سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید، این‌کشور به نمایندگی از منطقه و جهان در خط مقدم جنگ علیه تروریزم قربانی می‌دهد.

شکیب مستغنی با اشاره به آنچه حمایت پاکستان از تروریزم خوانده می‌شود، گفت تا زمانی که از گروه‌های تروریستی حمایت شوند مبارزه علیه تروریزم موفق شده نمی‌تواند.

کابل از چندین سال به این‌سو استخبارات پاکستان را به پشتیبانی از مخالفان مسلح دولت افغانستان متهم می‌کند.

مقام‌های افغان از موجودیت شبکه حقانی در مناطق قبایلی وزیرستان شمالی و همچنان شورای کویته به عنوان مثال برای اثبات ادعای شان یاد می‌کنند.

اما اسلام آباد اتهام‌های افغانستان را رد می‌کند و هند و شورشیان مستقر در افغانستان را مسئول حمله‌های تروریستی اخیر در پاکستان می‌داند.

XS
SM
MD
LG