لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۶ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۳۷

انسجام زنان مبارز و مردم شرق کابل: خیمه‌های تحصن اخاذی و غیر مردمی‌اند


تظاهرات اخیر علیه حکومت وحدت ملی با واکنش‎های تند برخی دیگر از شهروندان افغان روبه‎رو شده‎است.

شماری از باشندگان زون شرق کابل در یک گردهمایی حمایت شان را از رهبران حکومت وحدت ملی و مشاور امنیت ملی رئیس جمهور اعلان کردند.

آنان می‎گویند، در عقب تظاهرات کابل، دسیسه و دست‎های بیرونی وجود دارند و باید به تظاهرات خشونت آمیز و غیر قانونی، پایان داده شود.

عبدالخالق حسینی پشه یی رئیس شورای اجتماعی ولایت‎های شرقی افغانستان که یکی از سخنرانان این گردهمایی بود گفت، آنان در کنار حمایت از حکومت، شعارها و خواست‎ها مبنی بر برکناری محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور را نیز محکوم می‎کنند.

نشست امروزی
نشست امروزی

او افزود:

"ما از حکومت وحدت ملی که یک حکومت منتخب مردم افغانستان است و بر اساس رای مردم به میان آمده حمایت می‎کنیم، و همینگونه جلالتمآب حنیف اتمر که یک فرزند وفا دار افغانستان است، کسانی که او را تخریب می‎کنند ما آن را به شدت محکوم می‎کنیم و ما در کنار اتمر صاحب، ایستاد هستیم."

غلام احمد سهاک معاون شورای قومی احمد شاه بابا که در این گردهمایی سخن می‎گفت، تظاهرات اخیر بر ضد رهبران حکومت وحدت ملی را محکوم کرده گفت، در عقب این تظاهرات دست‎های بیرونی و دسیسه گر وجود دارند.

این در حالیست که از جمعه گذشته به این سو، شماری از باشنده‎های کابل در پیوند به حمله بمی روز چهار شنبه هفته گذشته که توسط یک تانکر تخلیه فاضلاب در کابل انجام شد، دست به تظاهرات زده‎اند.

خیمه های معترضین کابل
خیمه های معترضین کابل

تظاهر کننده‎ها خواهان استعفای رئیس جمهور و رئیس اجرائیه شده و گفته‎اند، حکومت فعلی توانایی تامین امنیت جان شهروندان را ندارد.

در کنار این تظاهر کننده‎ها، صلاح الدین ربانی وزیر خارجه و سرپرست جمعیت اسلامی چند روز پیش در یک کنفرانس خبری، از حکومت خواست تا محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور و سران نهادهای امنیتی را برکنار کند.

حکومت این خواست سرپرست جمعیت اسلامی را کرد و گفته‎است هیچ اقدامی پیش از پایان بررسی‎ها صورت نخواهد گرفت.

حالا که از اعتراضان و برپا بودن خیمه‎های تحصن در کابل یک هفته سپری شده‎است، نهاد انسجام زنان مبارز افغانستان روز جمعه در یک نشست خبری اعلان کرد که این خیمه‎ها مردمی نیستند.

زنان افغان
زنان افغان

ویدا ساغری عضو این نهاد گفت:

"این خیمه‎های مردمی نیستند، این‎ها اخاذی اند، این‎ها هدف ملی را دنبال نمی‎کند بلکه هدف قومی را دنبال می‎کند."

فهیم فطرت یکی از سخنگویان جنبش موسوم به رستاخیز تغییر که خیمه‌های تحصن را رهبری می‌کند در صحبت با رادیو آزادی گفته‌است، حرکت آنان خود جوش است و از سوی هیچ جریان و چهره سیاسی شکل نگرفته‌است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز گفته‎است، به خواست‎های قانونی تظاهر کنندگان رسیدگی خواهد شد.

در اعلامیه روز چهار شنبه ارگ همچنان آمده‎است، در صورت ادامه وضعیت، دولت به منظور حمایت از حقوق شهروندان و تامین امنیت و مصؤنیت مردم و تجمع کنندگان، در مطابقت با قانون اجتماعات، اعتصابات و تظاهرات اقدامات قانونی خواند کرد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG