لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳ ثور ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۵۵

ارگ پیشنهاد حزب جمعیت مبنی به برکناری حنیف اتمر را رد کرد


حکومت افغانستان پیشنهاد صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه و سرپرست رهبری حزب جمعیت اسلامی را به‌خاطر برکناری محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رد کرده‌است.

ارگ در یک خبرنامه گفته‌است که هر گونه قضاوت پیش از وقت در باره مقام‌های ارشد امنیتی، نگرانی ایجاد می‌کند.

ریاست جمهوری با اشاره به اظهارات دیروز صلاح‌الدین ربانی می‌گوید، مقام‌های افغان باید بیش از هر زمان دیگر، نظریه واحد داشته باشند و در مسایل حساس پیش‌داوری نکنند.

در خبرنامه ارگ در این مورد گفته شده‌است:

"پیش‌داوری‌ها در مورد مسئولین امنیتی، باعث نگرانی و پراکنده شدن تمرکز نیروهای امنیتی افغان در شرایط فعلی می‌شود و تنها دشمنان افغانستان از آن سود می‌برند."

صلاح‌الدین ربانی دیروز در نشستی به نمایندگی از حزب جمعیت اسلامی در کابل، با اشاره به رویدادهای اخیر کابل، رهبری نیروهای امنیتی را ضعیف عنوان کرد و گفت، باید مشاور امنیت ملی و سایر مقام‌های ارشد امنیتی از کارهای‌شان برکنار شوند.

آقای ربانی افزود، حمله مرگبار روز چهارشنبه در کابل، تیراندازی بر تظاهر کننده‌ها که به نیروهای امنیتی نسبت داده شده و همچنان حملات انتحاری در مراسم به خاک‌سپاری سالم ایزدیار فرزند معاون اول مشرانو جرگه، بدون همکاری رهبری ارگان‌های ممکن نبود.

صلاح الدین ربانی وزیر خارجه و سرپرست رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان
صلاح الدین ربانی وزیر خارجه و سرپرست رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان

وی گفت:

"آنچه در مراسم برگزاری نماز جنازه یکی از قربانیان تظاهرات روز جمعه خونین که در روز شنبه هشتم ماه مبارک رمضان رخ داد، این باور را دیگر نیز تقویت کرد که بدون تفاهم و تبانی شماری از مدیران نهاد‌های امنیتی ممکن نیست تروریستان به چنین فرصت‌های برای راه اندازی جوی‌بار خون دست یابند."

در واکنش به اظهارات سرپرست رهبری جمعیت اسلامی، ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، با توجه به شرایط حساس فعلی، شخصیت‌های سیاسی، مقام‌های دولتی و رهبران افغانستان باید وحدت نظر را حفظ کنند و مانع اهداف دشمنان شوند.

ارگ در خبرنامه‌اش گفته که محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، مقام اجرایی ندارد، اما در خبرنامه گفته شده‌است که وی کارش را با صداقت پیش می‌برد.

قادر شاه سخنگوی مشاور امنیت ملی افغانستان در پیامی که در فیس‌بوک نشر کرده، خواست حزب جمعیت اسلامی را در باره مقام‌های امنیتی سیاسی عنوان کرده‌است.

وی می‌گوید که در مورد رویدادی که در جریان تظاهرات کابل اتفاق افتاد، تحقیق می‌شود.

قادر شاه سخنگوی مشاور امنیت ملی افغانستان
قادر شاه سخنگوی مشاور امنیت ملی افغانستان

وی افزود:

"مشاور امنیت ملی قطعاً صلاحیت قانونی و یا مسئولیت و دستگاه اجرایی ندارد. مسئول امور اجرایی ارگان‌های امنیتی ما استند. ما به نیروهای امنیتی خود افتخار می‌کنیم. اما خواست حزب جمعیت اسلامی، یک خواست سیاسی است که در اصل دلایل دیگری دارد."

سخنگوی شورای امنیت ملی واضح نساخته که در عقب خواست‌های جمعیت اسلامی، چه دلایلی موجود بوده می‌تواند.

انتقاد بالای حکومت و مقام‌های ارشد امنیتی، از جانب یکی از چهره‌های مطرح به‌خاطر آنچه وی ضعف مدیریت عنوان می‌کند، در حالی صورت می‌گیرد که کابل شرایط و وضعیت دشواری را نسبت به هر زمان دیگر سپری می‌کند و پایتخت افغانستان شور و ازدحام گذشته‌اش را از دست داده‌است.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG