لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۱ ثور ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۴۱

مککین: دونالد ترمپ بالاخره در پالیسی افغانستان به جلو حرکت می‌کند


رئیس کمیتهء خدمات نظامی مجلس سنای امریکا سناتور ایالات اریزونا جان مککین (John McCain) بعد از یک ملاقات در قصر سفید که روز چهارشنبه هفتۀ جاری صورت گرفت، در مورد پالیسی ایالات متحدۀ امریکا در افغانستان ابراز خوشبینی کرده گفته‌است:

"دونالد ترمپ بالاخره در پالیسی افغانستان به جلو حرکت می‌کند."

سناتور جان مککین گفته‌است، اچ. آر مک مستر (McMaster) مشاور امنیت ملی امریکا با دعوت وی به قصر سفید گفته بود که "اخبار خوش برایم دارد و خبر خوش داشت".

مککین
مککین

سناتور جان مککین می‌گوید، وی انتظار اعلان تغییرات را در پالیسی ایالات متحدۀ امریکا در مورد افغانستان دارد و از وی خواهش شده‌است تا درین مورد خاموش باقی بماند تا شخص دونالد ترمپ آن را اعلان کند.

این اظهارات سناتور جان مککین یک روز بعد از آن صورت می‌گیرد که وی وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا را به‌خاطر آن‌که تا اکنون پالیسی ادارۀ رئیس جمهور دونالد ترمپ در مورد افغانستان را ارائه نکرده‌است، سرزنش کرد.

نشریه دهیل (The Hill) از قول سناتور جان مککین می‌نویسد که به جیمز متیس وزیر دفاع امریکا گفته‌است:

"امیدوارم درک کنید که شما را انتقاد نمی‌کنم، ولی در بین اداره مشکلات وجود دارد من مطمئن بودم که در ۳۰ تا ۶۰ روز نخست، ما یک استراتژی خواهیم داشت تا کار را بر اساس آن آغاز کنیم."

در فاصلۀ کوتاه بعد از ختم اجلاس استماعیه مجلس نماینده‌گان امریکا که روز سه شنبه صورت گرفت، دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده به جیمز متیس وزیر دفاع این کشور صلاحیت داد تا سطح استقرار نیروهای امریکایی را در افغانستان تعیین کند.

در حال حاضر حدود ۸۴۰۰ نظامی امریکایی در افغانستان مستقر اند.
در حال حاضر حدود ۸۴۰۰ نظامی امریکایی در افغانستان مستقر اند.

جیمز متیس روز چهارشنبه این تغییرات در اجلاس استماعیۀ مجلس سنای امریکا تائید کرد.

به نوشتۀ نشریه دهیل، در چند سال اخیر وضعیت امنیتی در افغانستان رو به وخامت نهاده است و طالبان حدود دو سوم قلمرو این‌کشور را در کنترول شان دارند.

یک شاخه شورشیان گروۀ دولت اسلامی (داعش) نیز در افغانستان فعالیت می‌کند که به گفتۀ مقامات امریکایی تعداد آن‌ها به حدود چند صد تن کاهش یافته است و به چند ولسوالی در یک ولایت محدود شده‌اند.

در حال حاضر حدود ۸۴۰۰ نظامی امریکایی در افغانستان مستقر اند که ماموریت دوگانۀ آموزش و مشورت دهی به نیروهای امنیتی افغان را پیش می‌برند.

XS
SM
MD
LG