لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳ ثور ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۳۸

منبع: امریکا حدود ۴ هزار سرباز اضافی به افغانستان می‌فرستد


یک مقام امریکایی می‌گوید که وزارت دفاع ایالات متحده تقریباً چهار هزار سرباز اضافی به افغانستان خواهد فرستاد.

به اساس گزارش اسوشیتد پرس، این مقام که از او نام برده نشده به روز پنجشنبه گفته‌است که این تصمیم شاید اوایل هفته آینده اعلان شود.

این مقام همچنان گفته‌است که این عساکر اضافی امریکا، در آموزش نیرو‌های افغان و مشوره دهی به این نیرو‌ها سهم خواهند گرفت و یک تعداد کوچک آن‌ها برای عملیات‌های مبارزه با تروریزم بر ضد طالبان مسلح و گروه موسوم به دولت اسلامی توظیف خواهند شد.

جف دیویس سخنگوی وزارت دفاع امریکا در پاسخ به سؤال در مورد این گزارش گفته است: "تصمیم درین خصوص گرفته نشده‌است."

جیمز متیس وزیر دفاع امریکا
جیمز متیس وزیر دفاع امریکا

جیمز متیس وزیر دفاع امریکا به روز پنجشنبه به اعضای کانگرس گفت که رئیس جمهور دونالد ترمپ به وی صلاحیت داده‌است تا شماری سربازانِ اعزامی امریکا به افغانستان را تعیین کند.

رسانه‌های امریکا گزارش داده‌اند که متیس پیشنهاد خواهد کرد که سه هزار تا پنج هزار سرباز دیگر به افغانستان فرستاده شوند تا آنچه او بن‌بست در وضعیت افغانستان خوانده‌است، بشکند.

ایالات متحدۀ امریکا در حال حاضر حدود ۸۴۰۰ سرباز در افغانستان دارد.

یک مقام دیگر ماه گذشته به رویترز گفته بود که ۳۸۰۰ سرباز شاید به افغانستان اعزام شوند اما افزوده‌است که با در نظرداشت بحث‌ها با متحدین ناتو در مورد شراکت آن‌ها شاید این رقم تغییر کند.

وزیر دفاع امریکا به روز چهارشنبه در یک مجلس پرسش و پاسخ در سنای ایالات متحده گفت، تا چند هفته دیگر استراتژی جدید را به رئیس جمهور دونالد ترمپ پیشکش خواهد کرد که به اساس آن از تصمیم‌اش در رابطه به تعداد عساکر خبر خواهد داد.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

در همین حال جنرال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته‌است که حکومت این کشور از تصمیم امریکا برای فرستادن عساکر به افغانستان حمایت می‌کند.

آقای وزیری به اسوشیتد پرس گفته‌است، ایالات متحده می‌داند که ما در مبارزه علیه تروریزم قرار داریم و می‌خواهیم که این جنگ به کمک ناتو به پایان برسد.

تا اکنون درین مورد گزارش نشده‌است که آیا متحدین ناتو تعداد سربازان‌شان را در افغانستان افزایش خواهند داد یا خیر؟

ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو قبلاً گفته بود که درین مورد غور می‌شود و تصامیم‌شان بعداً اعلان خواهند شد.

به اساس گزارش اسوشیتد پرس، وزیر دفاع امریکا به تکرار تأکید کرده‌است که افزایش تعداد سربازان امریکایی در افغانستان در چهارچوب یک استراتژی وسیع تر درازمدت برای با ثبات ساختن افغانستان صورت خواهد گرفت.

اسوشیتد پرس می‌نویسد که جیمز متیس به تازگی در یک نشست پرسش و پاسخ در کانگرس گفت، درین استراتژی نفوذ کشور‌های منطقه مانند نقش پاکستان به عنوان یک پناهگاه طالبان مد نظر گرفته خواهد شد.

به نوشته این خبرگزاری، قدرت‌های منطقوی ایران، هند و چین که منافع‌شان در سرنوشت افغانستان گره خورده‌اند نیز باید در نظر گرفته شوند.

XS
SM
MD
LG