لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۱۱

واشنگتن پُست: امارات متحده عربی در هک کردن رسانه‌های قطر دست داشته است


در ادامۀ تنش میان قطر و چندین کشور عربی اکنون جزئیات تازۀ منتشر شده‌است.

به اساس یک گزارش، گفته می‌شود که امارات متحدۀ عربی در هک کردن رسانه‌های قطری دست داشته است.

اسوشیتدپرس گزارش داده که به اساس گزارش روز یکشنبۀ روزنامۀ امریکایی واشنگتن پُست، امارات متحدۀ عربی با رخنه کردن در سایت خبری حکومت قطر در ماه می گزارشِ غلطِ را در آن منتشر کرده که در نتیجه زمینه ساز ایجاد تنش روان میان قطر و چندین کشور عربی شده‌است.

به اساس گزارش اسوشیتدپرس، سفارت امارات متحدۀ عربی در واشنگتن در واکنش به این گزارش واشنگتن پُست، با نشر بیانیۀ آن را "غلط" عنوان کرده و اصرار ورزیده که درین مسئله به هیچ وجه نقشی نداشته است.

به اساس گزارش خبرگزاری رویترز، انور قرقاش وزیر دولت در امور خارجی امارات متحدۀ عربی هم در جریان سخنرانی در اجلاسی در لندن گفته است که امارات متحده عربی مسئول جنجال به میان آمده نیست.

در گزارش واشنگتن پُست به نقل از مقام‌های استخباراتی ایالات متحده که نام شان ذکر نشده آمده‌است که اعضای ارشد حکومت امارات متحده عربی در مورد این طرح در ۲۳ ماه می صحبت کرده بودند.

یک روز بعد از این، به گزارش اسوشیتدپرس، گزارشی در ویب سایت خبرگزاری قطر منتشر شد که در آن به نقل از شیخ تمیم بن حمد آلثانی گفته شده بود که او ظاهراً از ایران ستایش کرده و گفته است که قطر با اسرائیل روابط نیک دارد.

خبرگزاری قطر اما فوراً مدعی شده بود که هک شده و بلا فاصله مقاله را از ویب سایت خود دور کرد.

اما، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر این را جدی گرفتند، ابتدا، رسانه‌های قطری را بلاک و سپس روابط دپلوماتیک‌شان را با قطر نیز قطع کردند.

به تحلیل اسوشیتدپرس، بحران روان اکنون مبارزۀ ائتلاف به رهبری ایالات متحده امریکا علیه گروه موسوم به دولت اسلامی را پیچیده ساخته است، چون همه جوانب متحدان ایالات متحده و اعضای ائتلاف ضد گروه موسوم به دولت اسلامی هستند.

درین منازعه، به اساس گزارش، دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا قویاً از عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی پشتیبانی کرده‌است.

عربستان سعودی و چند کشور عربی دیگر مدعی اند که قطر حامی گروه‌های جنگجوی اسلامی و عامل بی‌ثبات کننده در شرق میانه است.

به تازگی، رکس تیلرسن وزیر خارجۀ ایالات متحده امریکا سفر دپلوماتیک چند روزه‌اش به حوزۀ خلیج را به پایان رساند. اما به اساس گزارش، او منطقه را بدون نشانۀ از حل منازعۀ روان میان قطر و چند کشور عربی دیگر ترک کرد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG