لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۸ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۳۲

بختیار: در ۴ ماه گذشته ۸۷۰ قاچاقبر بازداشت شده‌اند


معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله می‌گوید، در چهار ماه گذشته،۸۷۰ تن از قاچاقبران بزرگ، متوسط و کوچک را بازداشت کرده‌اند.

عبدالجلیل بختیار که روز چهارشنبه گزارش چهار ماه نخست امسال از دستاوردهای این معینیت را ارائه می‌کرد، گفت که سه میلیون افغان مصروف تولید و قاچاق مواد مخدر در کشور استند.

وی افزود:

"مطابق به ارقامی که ما داریم، تقریباً سه میلیون تن در کشت کوکنار، تولید، کشت و ترافیک مواد مخدر مصروف استند. این سه میلیون تن که می‌گوییم همه آنان در افغانستان زندگی می‌کنند."

آقای بختیار افزود تا هنگامیکه سارنوالی و نهاد‌های قضایی اسناد مکمل در این زمینه گرد نیاورند، پولیس نمی‌تواند با در نظرداشت طرز العملی که دارند، در این باره دست به کار شود.

معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله می‌گوید، حدود ۳.۵ میلیون افغان در کشور از مواد مخدر متأثر استند.

عبدالجلیل بختیار همچنان می‌گوید، پولیس مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله در روزهای گذشته ۷۶۴ عملیات را برای نابودی کشتزارهای کوکنار در بخش های از کشور راه اندازی کرده‌اند.

به گفته او، در این عملیات‌ها، حدود ۸۷۴ تن از قاچاقبران مواد مخدر نیز بازداشت شده‌اند.

بختیار می‌گوید، در میان بازداشت شدگان ۱۴۰ قاچاقبر بزرگ مواد مخدر شامل اند که ۱۴تن آنان زنان استند.

به گفته معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله، ۵ تن از این قاچاقبران اتباع پاکستانی، سه تبعه ایران و ۲۱ تن دیگر‌ شان افغان استند.

بختیار افزود که در نتیجه عملیات‌های پولیس معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله، ۱۹ کارگاه تولید مواد مخدر و ۱۱۶ تُن مواد مخدر که شامل تریاک، هیروئین، چرس و انواع مختلف مواد نشه آور می‌شود را در بخش های از کشور نابود کرده‌اند.

این معینیت می‌گوید، ارزش این مواد نشه آور به ۲۹۲ میلیون دالر می‌رسید و در بازارهای جهان تا ۹۰۰ میلیون دالر ارزش داشته است.

کمیسیون مبارزه با مواد مخدر ولسی جرگه دستاوردهای این معینیت در شناسایی قاچاقبران و کشف و نابودی مواد مخدر را می‌ستاید.

چمن شاه اعتمادی یکی از اعضای این کمیسیون به رادیو آزادی می‌گوید، برای نابودی کشت کوکنار و جلوگیری از قاچاق و ترافیک آن قوانین موجود در این زمینه باید عملی گردد.

وی افزود:

"اگر دولت بخواهد در این راه موفق شود و راه موفقیت مردم ما نیز همین است که، بتوانیم واقعاً بخشی از مشکلات را حل کنیم، چارۀ جز صد درصدی اِعمال قانون در برابر کسانی که در ترویج و قاچاق دست دارند نداریم، جز این قطعاً موفق نخواهیم شد."

با این همه، کمیسیون مبارزه با مواد مخدر ولسی جرگه می‌گوید، حکومت تا اکنون نتوانسته است که قاچاقبران بزرگ مواد مخدر را بازداشت کند.

اما حکومت افغانستان می‌گوید بازداشت قاچاقبران بزرگ مواد مخدر در کشور، نیاز به همکاری‌های جامعه جهانی دارد و به گفته مقام‌های دولتی، جامعه جهانی در این زمینه افغانستان را کمک نکرده‌است.

XS
SM
MD
LG