لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳۰ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۰۶

وزارت داخله: نیرو‌ی کافی برای تأمین امنیت بند‌های آب موجود است


پس از آنکه مخالفان مسلح دولت افغانستان یک بند آب را در ولایت کندهار انفجار دادند، وزارت داخله این‌کشور می‌گوید، شمار زیادی از نیرو‌های امنیتی برای تأمین امنیت بند‌های آب توظیف شده‌اند.

نجیب دانش سخنگوی این وزارت روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، این وزارت تمرکز زیادی به امنیت بند‌های آب دارد.

به‌گفته وی، نیرو‌های امنیتی مانع فعالیت گروه‌های تروریستی برای تخریب این بند‌ها خواهند شد.

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان
نجیب دانش سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان

وی افزود:

"برای تدابیر امنیتی بند‌ها تمرکز ما است و تأکید رهبری وزارت داخله در این باره جدی است، برای تأمین امنیت تمام بند‌های آب به قدر کافی نیرو وجود دارد، هرگاه مشکلاتی و یا تهدیدی متوجه این بند‌ها باشد، برای مهار کردن آن برنامه داریم و اقدام خواهد شد."

این در حالیست که مسئولان محلی در ولایت کندهار در صحبت با رسانه‌ها تائید کرده‌اند که گروه طالبان یک بند آب را در ولسوالی شورابک کندهار با بمب انفجار داده‌اند.

ولسوال شورابک به رسانه‌ها همچنان گفته‌است، این بند صد‌ها جریب زمین را آبیاری می‌کرد و نیز تأمین کننده آب آشامیدنی برای شماری از خانواده‌ها در این ولسوالی بود.

پیش از این هم گزارش‌های نشر شده که گویا، مخالفان مسلح دولت افغانستان تلاش دارند تا برخی از بند‌های آب را در افغانستان تخریب کنند.

صدیق صدیقی رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت افغانستان در صحبت با رادیو آزادی، انفجار بند آب در ولایت کندهار را به حلقاتی در بیرون از افغانستان نسبت می‌دهد.

به‌گفته وی، طالبان، شبکه حقانی و برخی دیگر از گروه‌های تروریستی به دستور بیگانه‌ها، تلاش می‌کنند تا به برنامه‌های زیر بنایی افغانستان آسیب برسانند.

صدیق صدیقی رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت افغانستان
صدیق صدیقی رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت افغانستان

وی گفت:

"دیروز هم وقتی که توسط گروه طالبان حمله می‌شود بالای یکی از بند‌های آب، نشان دهنده این است که این‌ها واقعاً عمال بیگانه‌ها هستند و به دستور بیگانه‌ها و حلقات مشخص برای تباهی و نابودی افغانستان توظیف شده‌اند."

صدیقی در این باره بیشتر از پاکستان نام می‌برد و می‌گوید، بیشتر پناهگاه و مراکز تمویل مخالفان مسلح دولت افغانستان در خاک پاکستان موقعیت دارد.

حکومت افغانستان اخیراً به ساخت و ساز بند‌های آب در کشور توجه بیشتری به خرج داده‌است.

از جمله، ساخت بند سلما در ولایت هرات یکی از نمونه‌های این تلاش‌ها به شمار می‌رود.

این در حالیست که اخیراً حسن روحانی رئیس جمهور ایران در یک کنفرانس بین‌المللی در تهران گفته بود که در برابر ساخت بند‌های کمال خان، سلما و کجکی بی‌تفاوت مانده نمی‎تواند.

این اظهارات حسن روحانی واکنش‌های تند حکومت افغانستان، حلقات و شخصیت‎های سیاسی، جامعه مدنی و مردم را در پی‌داشت.

از جمله وزیر انرژی و آب افغانستان گفته‌است، به علت استفاده نادرست آب در ایران و مشکلات محیط زیستی، این‌کشور به کمبود آب روبه‌رو می‎باشد و نباید ایران از دیپلوماسی ابزاری آب کار گیرد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG