لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۱۵

اداره هوانوردی: با سیستم جدید رادار تمام فضای کشور تحت پوشش قرار می‌گیرد


ادارۀ مستقل هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید با فعال شدن سیستم جدید "ایملیت رادار" در افغانستان تمام فضای کشور تحت پوشش قرار گرفته و از این ناحیه عواید زیادی نصیب حکومت می‌گردد.

مقامات اداره مستقل هوانوردی ملکی افغانستان می‌گویند سیستم ایملیت رادار از سیستم‌های پیشرفته در جهان بوده و با فعال شدن آن تا شش هفته آینده تمام فضای کشور تحت پوشش کامل این سیستم قرار می‌گیرد.

محمود شاه حبیبی رئیس این اداره روز یکشنبه در نشستی خبری گفت که قرارداد بهره‌برداری و حفظ مراقبت این سیستم با کمپنی فرانسوی بنام تالس که خود تولید کنندۀ سیستم می‌باشد، امضأ گردید.

حبیبی: به واسطه این سیستم ما می‌توانیم تمام فضای کشور را تحت پوشش قرار دهیم
حبیبی: به واسطه این سیستم ما می‌توانیم تمام فضای کشور را تحت پوشش قرار دهیم

او گفت:

"ما سیستم جدیدی را فعال کرده و امروز قرارداد بهره‌برداری آن‌را امضا کردیم که به واسطه آن ما می‌توانیم تمام فضای کشور را تحت پوشش قرار دهیم و تمام طیارات که از فضای افغانستان می‌گذرد آن‌را می‌توانیم در روی سکرین ببینیم رادارهای که ثبت شده بودند قیمت‌شان ۲۴ میلیون یورو می‌باشد."

آقای حبیبی می‌گوید سالانه مبلغ ۹ میلیون دالر به‌خاطر حفظ و مراقبت رادار از بودجه حکومت افغانستان به کمپنی متذکره پرداخت می‌گردد.

بر اساس معلومات ادارۀ مستقل هوانوردی ملکی افغانستان فعال شدن این سیستم باعث کنترول طیارات در فضای افغانستان، مصون شدن بیشتر فضای هوایی، ایجاد خطوط هوایی، کاهش فاصله بین طیارات، کاهش مصرف تیل طیارات و افزایش عواید به حکومت افغانستان می‌گردد.

محمود شاه حبیبی رئیس هوانوردی ملکی می‌گوید که از اول اگست سال جاری میلادی قیمت تکس طیارات که از فضای افغانستان عبور می‌کنند از ۵۰۰ دالر به ۷۰۰ دالر افزایش یافته و در بدل آن خدمات بهتر عرضه می‌گردد.

حریم فضایی افغانستان تا چند سال پیش توسط نیروهای ناتو و آیساف کنترول می‌گردید، اما حکومت افغانستان در سپتمبر سال ۲۰۱۵ میلادی کنترول حریم فضایی کشور را به دست گرفته و تلاش‌ها را برای کنترول بهتر آن آغاز کرد.

مقامات اداره مستقل هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید در سال ۲۰۱۶ میلادی از طریق فضا مبلغ ۴۰ میلیون دالر عواید به دست آمده و با فعال شدن سیستم جدید این رقم تا ۶۰ میلیون دالر افزایش خواهد یافت.

مقامات اداره مستقل هوانوردی افغانستان می‌گویند که تا حال سه رادار در کابل، بگرام، کندهار فعال بوده و تمام فضای کشور را تحت کنترول نداشت.

درین حال کمیسیون مواصلات و مخابرات ولسی جرگه به کارگیری از سیستم جدید رادار را یک گام نیک خوانده می‌گوید، فعال شدن این سیستم سبب جلوگیری از تخطی‌های فضایی می‌گردد.

نجلا دهقان نژاد یک عضو این کمیسیون به رادیو آزادی گفت:

"کشورها به‌خاطر جلوگیری از تخطی‌ها و بروز مشکلات از این سیستم استفاده می‌کنند و ما خوشحال استیم که امروز این‌ها اعلام کردند و امیدوار هستیم که از تخطی‌ها جلوگیری شود و هر طیاره و هر پرواز که صورت می‌گیرد می‌توانند آن‌را شناسایی کنند و این یک کار بسیار خوب است و آن‌را به فال نیک می‌گیریم."

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این نگرانی‌ها در خصوص نشست هلیکوپترهای ناشناس در مناطق تحت کنترول مخالفان مسلح وجود داشته و ادعا می‌شد که مواد غذایی و تجهیزات نظامی را به مخالفان فراهم می‌کردند.

در این حال اداره مستقل هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید در نظر است تا در آینده رادارهای پیشرفته دیگر نیز فعال شده و طیارات نظامی را که توسط آن اعمال تروریستی انجام می‌گردد، کنترول و شناسایی نماید.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG