لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۱۹

افغانستان چه زمانی عضویت سازمان همکاری‎های شانگهای را به دست خواهد آورد؟


وزارت خارجه افغانستان می‎گوید، کشورهای شرکت کننده در نشست گروه تماس سازمان همکاری‎های شنگهای در مسکو از درخواست افغانستان برای به دست آوردن عضویت کامل این سازمان، اعلام حمایت کردند.

شکیب مستغنی سخنگوی این وزارت روز پنج شنبه به رادیو آزادی گفت، اکثر کشورهای شرکت کننده این نشست بالای پنج خواست دیگر افغانستان نیز توافق کردند.

مستغنی گفت، بیشتر این کشورها توافق کردند تا از نفوذ خود بالای گروه‎های مسلح مخالف دولت برای کشاندن شان به میز مذاکرات صلح افغانستان استفاده کرده و نیز در مبارزه با تروریزم دولت افغانستان را همکاری کنند.

اما آنچه بیشتر مهم خوانده می‎شود این است که در خواست افغانستان برای به دست آوردن عضویت سازمان همکاری‎های شانگهای، در این نشست مورد حمایت قرار گرفته‎است.

شکیب مستغنی
شکیب مستغنی

این‎که افغانستان تا چی زمان عضویت این سازمان را به دست خواهد آورد، سخنگوی وزارت خارجه در این باره می‎گوید:

"این البته ارتباط می‎گیرد به طی مراحل درخواست جمهوری اسلامی افغانستان برای عضویت کامل در این سازمان و همچنان اسنادی که ارائه کرده، اما برای تسریع این روند و درخواست افغانستان همه کشورهای شرکت کننده اعلام حمایت کردند."

آقای مستغنی همچنان می‎گوید، قرار دادن افغانستان در رهبری نشست بعدی گروه تماس در باره افغانستان و نیز گسترش همکاری‎های اقتصادی بخشی دیگر توافق کشورهای شرکت کننده در این نشست خوانده می‎شود.

سازمان همکاری های شانگهای در سال ۲۰۰۱ میلادی به هدف همکاری‎های چند جانبه امنیتی با عضویت ۶ کشور مانند روسیه، قزاقستان، تاجکستان، ازبکستان، چین و قرغیزستان به میان آمد و هند و پاکستان نیز بعدا توانستند عضویت این سازمان را به دست بیاورند.

افغانستان هرچند تا حال عضویت دایمی این سازمان را به دست نیاورده اما از چند سال به این سو در نشست‎های این سازمان به عنوان عضو ناظر شرکت می‎کند.

موسی جعفری کارشناس روابط بین الملل می‎گوید، با توجه به این که سازمان همکاری‎های شانگهای دربر گیرنده چندین کشور مهم منطقه‎است، عضویت افغانستان در آن به سود امنیت و اقتصاد این کشور خواهد بود.

وی افزود:

"عضویت افغانستان در شانگهای اهمیت بسیار فوق العاده دارد از جهت این‎که روسیه و چین هم عضو اند و جمعیت کثیری را زیر پوشش قرار داده‎است، همچنان در راستای سیاست خارجی همانطوری که رئیس جمهور به آن تاکید کرده که سیاست خارجی اش را در پنج حلقه تقویت میبخشد، یکی از حلقه‎های کشورهای منطقه است که این سازمان می‎تواند در این راستا اهمیت داشته باشد و موضوعات افغانستان در این سازمان مورد بررسی قرار گیرد."

به گفته آقای جعفری، کشورهای عضو سازمان شانگهای نسبت به تاثیر گزاری که در منطقه دارند می‎توانند در موضوعات صلح و امنیت افغانستان و منطقه نقش ایفا کنند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG