لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۲۵

صیقل: نشست مسقط برای ایجاد اعتماد و کشانیدن طالبان به مذاکره آغاز خوب بود


محمود صیقل نمایندۀ دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد

نمایندۀ دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد از سرگیری گفت‌وگوهای چهار جانبه را به هدف ایجاد اعتماد و کشانیدن طالبان به میز مذاکره در مسقط پایتخت عمان، آغاز خوب خوانده‌است.

محمود صیقل که با خبرنگار رادیو آزادی صحبت می‌کرد، در مورد بن‌بست در مذاکرات چهار جانبه سال ۲۰۱۶ میلادی گفت، نقشه راه صلح که بنابر کوشش‌های نمایندگان در نشست چهار جانبه تصویب شده بود، توسط یک عضو این نشست یعنی پاکستان عملی نشد.

وی افزود:

"اکنون این پروسه کار خود را از سرگرفت، این گفت‌وگوها این‌بار در مسقط برگزار شد. حالا ما یکبار دیگر هدف این نشست را احیاء می‌کنیم و به ایجاد اعتماد می‌پردازیم. این بار خوب آغاز شده و امیدواریم که در نشست‌های بعدی پیشرفت به میان آید."

وزارت خارجه افغانستان گفت، در شش‌مین نشست نمایندگان چهار کشور در مسقط روی عملی شدن تعهدات پاکستان تأکید صورت گرفت.

این نشست بین نمایندگان افغانستان، پاکستان، چین و امریکا در ۲۴ ماه میزان در عمان برگزار شد.

طالبان قبل از این گفته بودند که اگر در نشست چهار جانبه در عمان دعوت شوند، اشتراک نمی‌کنند.

محمود صیقل در پاسخ به این سؤال که آیا برگزاری چنین نشست‌ها بدون اشتراک نمایندگان طالبان نتایج خوبی را در پی‌خواهد داشت و یا نه گفت، در نشست‌های چهار جانبه نمایندگان در سطح دولت‌ها در مورد نقشه راه برای تأمین صلح در افغانستان کار می‌کنند و در آن، جای برای طالبان وجود ندارد.

وی افزود:

" این اساساً بین نمایندگان چهار حکومت برگزار می‌شود تا آن‌ها روی نقشه راه کار کنند. طالبان اکنون در سطح کشورهای عضو این پروسه قرار ندارند و در آینده امید وجود دارد تا طالبان نیز در این پروسه سهم بگیرند."

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در ۲۱ ماه اگست امسال استراتژی جدید این کشور را در باره افغانستان و جنوب آسیا اعلان کرد.

نماینده دایمی افغانستان در ساز مان ملل متحد در ادامه مصاحبه‌اش گفت، تا جایی‌که موضوع بی‌ثباتی در افغانستان مطرح می‌شود، پس جامعه جهانی خوب می‌داند که پناه‌گاه‌های امن تروریستان در پاکستان موجود اند.

محمود صیقل گفت، استراتژی رئیس جمهور ترمپ دو نکته را برجسته ساخته‌است، یکی این‎که ایالات متحده تا زمانی در افغانستان باقی می‌ماند که ثبات در این‌کشور و منطقه تأمین شود و نکتۀ دوم این‌که در استراتژی امریکا به پناه‌گاه‌های امن تروریستان در پاکستان اشاره شده‌است.

به گفته آقای صیقل، امریکا در ارتباط به از بین بردن پناه‌گاه‌های امن تروریستان موقف واضح دارد.

نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد گفت، باید در هر بحث پیرامون صلح افغانستان، موضوع پناه‌گاه‌های امن در پاکستان مطرح شود.

محمود صیقل در پایان گفت، انکار کردن پاکستان از موجودیت پناه‌گاه‌های امن برای تروریستان در قلمرو این‌کشور نه به نفع اسلام آباد است و نه به نفع کابل.

به گفته آقای صیقل این خواست مشروع حکومت و مردم افغانستان است.

XS
SM
MD
LG