لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۵ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۵۱

شورای عالی صلح آماده‌ است مانند حزب اسلامی برای طالبان در کابل دفتر باز کند


شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید که به‌خاطر آغاز گفت‌وگوهای صلح، حکومت حاضر است به طالبان مانند حزب اسلامی در کابل دفتر باز کند.

محمد اکرم خپلواک، رئیس دارالانشای شورای عالی صلح گفته‌است، اگر طالبان در کشور دیگری خواستار دفتر باشند، حکومت افغانستان با آن موافق است.

وی می‌گوید، هر میکانیزم و پروسه که به‌خاطر آغاز گفت‌وگوهای صلح از سوی طالبان مطرح شود، مورد پذیرش حکومت افغانستان است.

اکرم خپلواک
اکرم خپلواک

او افزود:

"ما از رهبران طالبان چه در قطر، چه در پاکستان یا جا های دیگر اند، می‌خواهیم طوری که حزب اسلامی به افغانستان آمد و دفتر مذاکرات صلح در کابل داشته، ما آماده‌ایم که همان گونه دفتر بدهیم و در یک مذاکرات با عزت که خواست مردم و ملت افغانستان است، سهم بگیرند."

هرچند در جریان سال‌های گذشته، حکومت افغانستان بارها از مخالفان مسلح به ویژه گروه طالبان خواسته که دست از جنگ بردارند، اما پاسخ مثبت دریافت نکرده‌است.

حکومت وحدت ملی به‌خاطر صلح با طالبان تلاش زیادی کرده، اما درین زمینه عدم همکاری پاکستان همواره چالش جدی از سوی حکومت افغانستان خوانده شده‌است.

رئیس جمهور غنی نیز بارها به طالبان هُشدار داده که صف‌شان را معلوم کنند، به‌گفته وی طالبان اگر افغان هستند وارد پروسه صلح شوند در غیر آن نابود خواهند شد.

اما طالبان همواره مذاکرات با حکومت افغانستان را رد کرده‌اند و ملا هبت‌الله، رهبر این گروه در پیامی به مناسبت عید فطر از امریکا خواسته بود "به جای مقابله" با طالبان "از راه‌های دیپلماتیک" مشکل خود را با این گروه حل کند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه در پیوند به آماده‌گی حکومت برای بازگشایی دفتر برای این گروه به رادیو آزادی گفت که آنان خواستار دفتری به‌خاطر مذاکرات صلح نیستند و بر خواست همیشه‌گی شان یعنی خروج نیرو های خارجی از افغانستان تأکید کرد.

تا زمانی‌که اعتماد میان دو جناح به‌وجود نیاید، روند مذاکرات هیچ زمانی آغاز نخواهد شد.

در همین حال شماری از اعضای ولسی جرگه می‌گویند تا زمانی‌که اعتماد میان دو جناح به‌وجود نیاید، روند مذاکرات هیچ زمانی آغاز نخواهد شد.

گل پاچا مجیدی
گل پاچا مجیدی

گل پاچا مجیدی عضو این جرگه به رادیو آزادی چنین گفت:

"اگر دفتری برای طالبان ایجاد شود کار نیک است، اما طالبان حاضر نیستند و بالای شورای عالی صلح و دولت افغانستان اعتماد ندارند."

به‌گفته وی، ایجاد این دفتر، می‌تواند از یک‌سو روند گفت‌وگوهای صلح را تسریع بخشد و از جانبی جلو مداخله کشورهای دیگر از جمله پاکستان در امور صلح افغانستان را بگیرد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG