لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۴:۲۷

ادعای تضعیف داعش در افغانستان و نگرانی‌ها از سربازگیری این گروه در جوزجان!


درحالی‌که مقام‌های حکومتی ادعای تضعیف داعش در کشور را دارند اما شورای ولایتی جوزجان از سربازگیری و صدور فرمان از سوی داعش در این ولایت نگران است.

بابر ایشچی رئیس شورای ولایتی جوزجان روز یک‌شنبه «۱۷جدی۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت که داعش در ولسوالی‌های قوش تپه و درزاب بیشتر تحرک دارد.

وی افزود:

"بر اساس معلومات ما از محل، آن‌ها (افراد داعش) در هر منطقه فرمان می‌دهند و جوانان را به صفوف‌شان دعوت می‌کنند، از مردم باج می‌گیرند."

مقام‌های محلی می‌گویند، به علت حضور گروه داعش در دو ولسوالی ولایت جوزجان بیش از سه هزار خانواده بیجا شده‌اند.

در حال حاضر داعش عمدتاً در ولایت ننگرهار در شرق و جوزجان در شمال افغانستان نفوذ و حضور دارد.

نیویارک تایمز چندی پیش به نقل از برخی منابع محلی گفته بود که داعش در جوزجان سربازگیری می‌کند و این ولایت به کارخانه تولید داعش مبدل شده‌است.

در عین حال مسئولان امنیتی جوزجان می‌گویند که گروه داعش حدود ۲۰ روز پیش ۲۰۰ تن از عالمان دین و بزرگان قومی را با خود بردند و از آنان خواسته تا به نفع این گروه تبلیغ کنند.

مسئولان امنیتی می‌گویند که تا هنوز از سرنوشت این افراد خبری نیست.

در همین حال، محمد حنیف رضایی آمر مطبوعات قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال افغانستان می‌گوید که جنگجویان خارجی در صفوف داعش در این ولایت فعالیت دارند.

وی گفت:

"در ولسوالی درزاب جوزجان، منابع محلی از جمله قوماندان امنیه جوزجان تأیید کرده که در صفوف داعش جنگجویان خارجی هستند، مشخصاً داعشیان ازبکستانی، چیچینی‌ و فرانسوی حضور دارند."

از سوی هم وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، هویت جنگجویان خارجی در صفوف گروه داعش روشن نشده‌است.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

دولت وزیری سخنگوی این وزارت از ادامه تلاش‌ها برای نابود سازی داعشیان در این ولایت سخن می‌گوید:

"من دقیق نمی‌دانم که این جنگجویان خارجی مربوط به کدام کشور هاست اما چیزی‌که واضح است هر کسی‌که بنام داعش در افغانستان می‌جنگد دشمن مردم افغانستان است و قوای مسلح آن‌ها را نابود خواهد کرد."

این در حالیست که گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان در اخیر هفته گذشته گفت که داعشیان سوریه و عراق به ولایات شمال آمده‌اند.

در این حال محمدا گل مجاهد کارشناس امنیتی به این باور است که داعش پدیده خارجی است و نمی‌تواند مانند سوریه و عراق در این‌جا بستر فراهم کند.

اما وی از حکومت می‌خواهد که برای از بین بردن داعشیان در افغانستان عملیات‌های منظم و گسترده را راه اندازی کند.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG