لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۳۷

ولسی جرگه: ۹ شرکت وارد کنندۀ تیل باید به حکومت حدود ۲۲۹ میلیارد افغانی مالیه بپردازند


ولسی جرگه افغانستان می‎گوید، ۹ شرکت وارد کننده تیل به این کشور باید حدود ۲۲۹ میلیارد افغانی مالیه بپردازند.

هیئت اداری این جرگه می‎گوید، یافته‎های شش کمیسیون این جرگه نشان می‎دهد که ۹ شرکت وارد کننده تیل از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۴ خورشیدی ۲۲۹ میلیارد افغانی از مالیه مقروض هستند.

این هیئت روز چهارشنبه «۲۰ جدی ۱۳۹۶» در جلسه عمومی این جرگه گفت، این شرکت‎ها از بیرون تیل وارد می‎کردند، اما برای حکومت از واردات تیل‌شان مالیه نپرداخته‎اند.

عبدالقادر زازی وطندوست منشی اول این جرگه روز چهارشنبه در جلسه عمومی ولسی جرگه با خوانش این گزارش گفت، با مسئولین ۹ شرکت وارد کننده تیل بحث‎های داشته‎اند و اسناد آن‎ها نشان می‎دهد که این شرکت‎ها از مقدار تعیین شده بیشتر تیل وارد کرده و مالیه هم نداده‎اند.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه پس از بحث‎های اعضای این جرگه در مورد این گزارش گفت، در مورد این گزارش مصوبه تهیه شده و به ارگان‎های مربوطه سپرده می‎شود.

عبدالرؤف ابراهیمی
عبدالرؤف ابراهیمی

او افزود:

"حالای این گزارش به تصویب رسید و می‎فرستیم به لوی سارنوالی به‌خاطر نظارت از داخل تالار یک هیئت را مشخص می‎سازیم که این پروسه را نظارت بکند به همکاری سارنوالی."

عبدالقادر زازی وطندوست منشی اول ولسی جرگه که رهبری هیئت بررسی اسناد شرکت‎های وارد کننده تیل را بر عهده داشت می‎گوید، حدود ۱۰ شرکت وارد کننده تیل از سال‎ها بدین‌سو برای ارگان‎های امنیتی تیل وارد کرده‎اند.

به‌گفته وی این شرکت‎ها از اسناد گمرکی معافیت از مالیات سوء استفاده کرده و میلیون‎ها لیتر تیل بیشتر وارد نموده و در بازار به فروش رسانیده‎اند.

آقای زازی می‎گوید، در مدت شش ماه اسناد این شرکت‎ها مورد بررسی قرار گرفته و با ارگان‎های که این تیل را خریداری کرده‎اند نیز شریک ساخته‎اند، اما در اکثر اسناد این شرکت‎ها کاستی‎ها وجود دارد و برای آنان جواب‎های قناعت‌بخش داده نشده‎است.

به‌گفته آقای وطندوست این شرکت‌ها باید ۲۲۹ میلیارد و ۲۵۷ میلیون و ۸۰۷۷۳۰ افغانی مالیه به دولت بدهند.

این در حالیست که پس از سال ۲۰۰۱ میلادی که نیروهای خارجی به افغانستان آمدند حکومت این کشور تیل مورد نیاز آنان را از مالیات معاف کرد.

در عین حال اجمل عبدالرحیمزی سخنگوی وزارت مالیه می‎گوید، این موضوع برای این وزارت نیز مهم بوده و وزارت مالیه به‌خاطر تحقیق این مسئله با یک شرکت معتبر تحقیقاتی به تفاهم رسیده‎است.

اجمل عبدالرحیمزی: این موضوع برای ما مهم است.
اجمل عبدالرحیمزی: این موضوع برای ما مهم است.

او افزود:

"وزارت مالیه همواره در تلاش است تا معافیت از مالیات را بر اساس قوانین نافذه و معیارهای بین‌المللی عملی نماید، ما به‌خاطر تحقیق این مسئله با یک کمپنی معتبر تحقیقاتی قرارداد کردیم و پس از مطالعه اسناد و مدارک و بعد از این‎که گزارش شورای ملی در اختیار ما قرار گیرد با این کمپنی یکجا تحقیق می‎نماییم."

برخی اعضای ولسی جرگه همچنان گفتند، هنوز هم برخی شرکت‎های وارد کننده تیل از اسناد معافیت از مالیات نیروهای خارجی استفاده سوء می‎کنند و علاوه بر این تیل بی‌کیفیت را نیز وارد می‎کنند.

پیش از این تصدی مواد نفتی و گاز مایع گفته‎است تلاش‎ها به‌خاطر جلوگیری از ورود تیل بی‌کیفیت به‌گونه غیر قانونی بیشتر شده‎است.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG