لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۱۱

وزیر داخله افغانستان: پولیس در برخی موارد غیرقانونی دست دارد


انتقادها از دخیل بودن پولیس در موارد غیرقانونی حرفی تازه یی نیست اما این نخستین بار است که وزیر داخله به این مسئله اعتراف می‎کند.

وزارت داخله افغانستان می‎گوید که پولیس در برخی موارد غیرقانونی عمل می‎کند.

ویس احمد برمک وزیر داخله افغانستان روز سه شنبه «۲۶جدی۱۳۹۶» در یک نشست خبری در کابل گفت که به بخش استخبارات این وزارت دستور داده‎است تا صفوف پولیس را از وجود افراد فاسد پاک سازد.

ویس احمد برمک
ویس احمد برمک

برمک می‎گوید که شکایت‎های مردم در این خصوص که گویا پولیس بجای جلوگیری از جرم خود در جرم دست دارد در برخی قضایا درست و بجا می‎باشد.

او افزود:

"در برخی موارد مردم شکایت می‎کنند که پولیس هم در قضایا دست دارد، من به حیث وزیر داخله به این اعتراف می‎کنم که بلی، بررسی من هم همین را نشان می‎دهد، من به ریاست عمومی استخبارات وظیفه داده‎ام که تا صفوف پولیس را از افراد فاسد، استفاده جو و خدای نا خواسته کسانی‎که با مخالفان مسلح دست دارند پاک سازد، به هر سطحی که باشد."

این در حالیست که محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور نیز چندی قبل در نشست افسران جوان در کابل گفت که برای از میان برداشتن فاصله میان پولیس و مردم اصلاحات اساسی ولی اصولی مهم است.

آقای غنی همچنان گفته بود که پس از این هیچ کس به اساس فشار در نهادهای امنیتی مقرر نگردد و کسانی‎که به واسطه و پول مقرر شده‎اند در انجام وظایف شان کوتاه آمده‎اند.

با این همه وزیر داخله می‎گوید که پولیس با وجود مشکلات زیاد دست آوردهای خوبی هم داشته‎است.

آقای برمک در این نشست خبری همچنان گفت که در سه ماه گذشته سطح جرایم جنایی در کابل چهل درصد کاهش یافته‎است اما در قسمت مسئولین برخی از حوزه‎ها تصمیم گرفته خواهد شد.

وی همچنان یکبار دیگر به کسانی‎که سلاح را بدون داشتن جواز قانونی حمل می‎کنند هشدارد داد که باید سلاح‎های شان را تسلیم نمایند.

سربازان پولیس افغان
سربازان پولیس افغان

اما شماری از کارشناسان امنیتی افغان میگویند که تا حال آوردن اصلاحات در صفوف پولیس جنبه نمایشی داشته‎است.

یوسف امین زازی کارشناس امنیتی افغان در این مورد گفت:

"جرایم جنایی زیاد شده است، قتل می‎شود، دزدی می‎شود، شما فکر کنید که در هر ده متری شهر کابل یک دزد ایستاده‎است، مشکلات در پولیس بسیار زیاد است هرگاه آنان واقعاً می‎خواهند که ثبات کامل برقرار گردد به افراد متعهد در نهادهای کشفی و استخباراتی وظیفه بدهند."

به گفته آقای زازی هر چند جنگ جاری و نا امنی در افغانستان جنبه‎های مختلف دارد اما برای این‎که نخست پولیس به گونه کامل قانونمند شود و بعدا قانون به طور یک سان تطبیق گردد این مسئله تا حدی زیاد در تامین امنیت و ثبات کمک می‎کند.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG