لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۱ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۴۴

باشنده‌گان کندز: از آزار و اذیت افراد مسلح غیر مسئول به ستوه آمده‌ایم


کندز یکی‌ از ولایت‌های ناامن در زون شمال‌شرق کشور به‌حساب می‌رود و تعداد زیادی از افراد مسلح غیر مسئول نیز در این ولایت حضور فزیکی دارند.

گفته می‌شود حدود سه هزار تن از افراد مسلح غیر مسئول در این ولایت فعالیت دارند که برخی آن‌ها در قتل‌ها، سرقت‌های مسلحانه، اختطاف، بی نظمی‌ها، و آزار و اذیت مردم ملکی دست دارند و به گفته مردم، حکومت در جلوگیری این افراد عاجز مانده‌است.

غلام سخی و عبدالغنی دو تن از باشنده‌گان ولسوالی خان آباد به روز شنبه «۳۰جدی۱۳۹۶» در رابطه به رادیو آزادی چنین گفتند:

"در ولسوالی خان آباد قبلاً دو هزار تن از افراد مسلح غیر مسئول حضور داشتند، ولی رقم شان به بیش از سه هزار نفر رسیده‌است و دولت در برابر شان کم زور است و نمی‌خواهد که این افراد را خلع سلاح کند و از دست این تفنگ‌داران مردم روز خوش ندارند و از مردم باج‌ می‌گیرند."

"همین افراد مسلح غیر قانونی چالش‌های زیادی را به مردم ملکی خلق کرده‌اند و از دست این‌ها کسی در بازار گشت و گذار کرده نمی‌تواند و در خانه‌های خود احساس مصونیت نمی‌کنند."

از سوی هم برخی از دهقانان در این ولایت می‎گویند که افراد مسلح غیر مسئول از سال‏‌ها بدین‌سو از آنان عشر و زکات جمع آوری می‏‌کنند.

توریالی و زلمی دو تن از دهقانان این ولایت در این خصوص به رادیو آزادی چنین گفتند:

"زمانی‌که خرمن گندم و شالی ما آماده شود افراد مسلح می‌آیند از مردم به زور عشر می‌گیرند و در برابر مردم هر نوع ظلم و ستم می‌کنند."

"در این‌جا خیلی زیاد افراد مسلح غیر مسئول موجود اند و این‌ها برسر زمین‌های مردم می‌روند و از مردم به زور عشر می‌گیرند و اگر کسی برای شان عشر ندهد لت‌وکوب می‌کنند و حتی در بندی ‌خانه‌های شخصی شان افراد ملکی را بندی می‌کنند."

اما مقام‌های محلی کندز می‏‌گویند که هیچ‌کس حق ندارد از مردم عشر و زکات جمع آوری کند.

در همین حال برخی اعضای شورای ولایتی کندز نیز این مشکل مردم را تأیید کرده می‌گویند که اداره محلی کندز در خصوص خلع سلاح افراد مسلح غیر مسئول اراده جدی دارد، اما برخی حلقات در درون حکومت وحدت ملی مانع خلع سلاح این افراد می‌شوند.

امرالدین ولی عضو شورای ولایتی کندز
امرالدین ولی عضو شورای ولایتی کندز

امرالدین ولی عضو شورای ولایتی کندز که روز شنبه با رادیو آزادی صحبت می‎کرد در رابطه گفت:

"یکی دشمن است که طالب و داعش می‌باشند و دشمن دیگر که در زیر سایه دولت در برابر مردم ظلم و جنایت می‌کند افراد مسلح غیر مسئول اند، این‌ها در اختطاف‌ها، دزدی‌ها، قتل‌ها و انواع جرایم سازمان یافته دست دارند و باید حکومت جلو این گروه‌ها را بگیرد تا مردم از شر این‌ها رهایی پیدا کنند."

با این حال حیات الله امیری ولسوال خان آباد کندز در صحبت با رادیو آزادی نیز این نگرانی‏‌های مردم را تأیید کرده می‎گوید که این مشکل را بارها با مقام‌های محلی و مرکزی در میان گذاشته، اما تا حال به این معضل نقطه‌ای پایان گذاشته نشده‌است.

وی افزود:

"برخی اوقات که این افراد در بین خود درگیر می‌شوند از اثر آن به افراد ملکی هم آسیب می‌رسد و ما در این مورد مقام ولایت کندز، شورای امنیت، وزیر صاحب دفاع، وزیر صاحب داخله و رئیس امنیت را در جریان گذاشتیم و در این مورد باید حکومت مرکزی تصمیم بگیرد."

اما برخی از قوماندانان افراد مسلح غیر مسئول می‌گویند که آنان بر ضد مخالفان مسلح حکومت مسلح شده‌اند و عملاً با این گروه درگیر هستند.

یکی از این قوماندانان به شرط که نامش گرفته نشود در صحبت با رادیو آزادی از حکومت خواست که آنان را در چوکات نیروهای افغان تنظیم نماید.

وی گفت:

"اگر دولت همراه ما کمک کند و برای ما اعاشه و اباطه بدهد در آن‌صورت ما از مردم عشر نمی‌گیریم، ولی دولت در مورد اعاشه و اباطه ما توجه ندارد و ما مجبور می‌شویم که از مردم عشر بگیریم، به‌خاطری‌که ما در برابر طالبان ‌جنگ می‌کنیم."

به‌گفته او، هم اکنون در ولسوالی خان آباد بیش از دو هزار تن از افراد مسلح غیر مسئول حضور فزیکی دارند که در راستای تأمین امنیت مناطق شان مؤثر واقع شده‌اند.

اما اسدالله عمرخیل والی کندز ضمن آن‌که فعالیت این گروه‎ها را مؤثر نمی‌داند به تمامی افراد مسلح غیر مسئول در این ولایت هشدار ‌می‎دهد که از آزار و اذیت مردم دست بردارند، در غیر آن سرکوب خواهند شد.

اسدالله عمرخیل والی کندز
اسدالله عمرخیل والی کندز

وی که با رادیو آزادی صحبت می‌کرد در مورد چنین گفت:

"کسی که پرسونل رسمی دولت نیست و سلاح در پیش اش است او دشمن همین ملت است و دشمن ما هم است، بیاید سلاح خود را رسماً ثبت کنید و رسماً اجازه بگیرد و دایماً در کنترول ما باشید و با ما ارتباط داشته باشید."

در همین حال جنرال عبدالحمید حمیدی قوماندان امنیه‌ کندز به رادیو آزادی گفت افراد مسلح غیر مسئول که حیثیت رسمی ندارند، در آیندۀ نزدیک در برابر شان اقدام جدی خواهد شد.

جنرال عبدالحمید حمیدی قوماندان امنیه‌ کندز
جنرال عبدالحمید حمیدی قوماندان امنیه‌ کندز

وی افزود:

"آن افراد مسلح غیر مسئول که حضور قانون‌مند در نهادهای امنیتی ما ندارند و خودسر باعث آزار و اذیت مردم می‌شوند یکی از اولویت‌های کاری ما این‌است که ما بتوانیم جلو خودسری‌های این‌ها را بگیریم و این‌ها را مهار کنیم."

به‏ گفته باشنده‌گان کندز، رهبران حکومت وحدت ملی در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری به مردم این ولایت وعده سپرده بودند که در صورت پیروزی در گام نخست افراد مسلح غیر مسئول را در این ولایت خلع سلاح می‌کنند، اما سه سال از عمر حکومت وحدت ملی می‌گذرد، ولی تا حال در این مورد کدام واکنش جدی و عملی نشان نداده‌اند.

اجمل آرین،کندز

XS
SM
MD
LG