لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۲۳

ریاست اجرائیه: نمی‎شود به این زودی از پاکستان امید همکاری کرد


ریاست اجرائیۀ افغانستان در عکس‎العمل به سفر هیئت پاکستانی به کابل و حملات راکتی آن کشور در کنر می‎گوید که نمی‎شود به این زودی از پاکستان امید همکاری کرد.

ریاست اجرائیه می‎گوید که با وجود تمامی سرکشی‎ها و عدم همکارهای پاکستان با افغانستان، نیاز است تا میان هر دو کشور فضای اعتماد به میان آید.

معاون سخنگوی این ریاست گفت، حملات تازۀ نظامیان پاکستانی در ولایت کنر نشان می‎دهند که این کشور باز هم مانند گذشته تعهداتش را زیر پا می‎کند.

جاوید فیصل روز دو شنبه «۱۶ دلو ۱۳۹۶» در صحبت با رسانه‎ها گفت، هرچند که در مورد حملات راکتی پاکستان به خاک افغانستان در شورای امنیت شکایت شده، اما صحبت‎ها از جانب افغانستان نیز تا زمانی‎که به نتیجه نرسد، دوام خواهد کرد.

جاوید فیصل
جاوید فیصل

او افزود:

"ما قبل از آمدن این هیئت هم گفته بودیم که امید زیاد برای بهبود روابط موجود نیست چون پاکستان همیشه وعده سپرده و باز عمل نکرده‎است و این بار هم چنین شد و مهم است که قبل از بهبود روابط و همکاری‎های مشترک ما برای اعتماد سازی کار کنیم و آن زمان ممکن است که پاکستان حمایت‌اش از تروریستان را پایان دهد."

این در حالیست که روز شنبۀ گذشته یک هیئت پاکستانی برای بهبود روابط و رسیده‎گی به شکایات و اتهامات هر دو کشور به کابل سفر نمود.

هرچند پاکستان در کابل برای مبارزه مشترک علیه تروریزم و احترام متقابل هر دو کشور تعهد نمود، اما از دو شب قبل حملات راکتی نظامیان پاکستان در ولایت کنر یک بار دیگر نگرانی‎ها را به میان آورد.

عبدالغنی مصمم سخنگوی والی کنر به رادیو آزادی گفت که از دو شب گذشته در ولسوالی‎های دانگام، ناری و سرکانو از سوی نظامیان پاکستانی در حدود سه صد راکت اصابت کرده که برعلاوۀ زیان‎های مالی شش تن از اعضای یک خانواده را نیز زخمی ساخته‎است.

حکومت افغانستان بارها ادعا کرده‎است که برخی از مناطق سرحدی افغانستان با حملات راکتی و توپخانه‌ای پاکستان روبه‎رو است.

اما پاکستان در مورد این ادعاها به‌طور رسمی چیزی نگفته و مسئولیت آن را نیز نپذیرفته‎است.

در این حال شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می‎گوید که اگر حملات راکتی پاکستان در کنر ادامه یابند تأثیر منفی روی روند گفت‎وگوهای تازه میان این دو کشور خواهد گذاشت.

شکیب مستغنی
شکیب مستغنی

او افزود:

"یک مرحلۀ تازه‌ آغاز شده و حکومت افغانستان باور دارد که ادامه این تخطی‎ها می‎تواند تأثیرات ناگواری را روی کار که آغاز شده و او می‎تواند در صورت صداقت و جدیت از جانب پاکستان باعث گشایش فصل جدید در روابط دو کشور باشد به میان گذارد."

وی افزود که موضوع حملات راکتی پاکستان با هیئت آن کشور به‌گونه جدی مطرح شده‎است.

اما محمد انور سلطانی یکی از آگاهان امنیتی می‎گوید در کنار همکاری شورای امنیت سازمان ملل، قوم‎های که در هر دو طرف خط زیست دارند نیز با وارد کردن فشار بالای حکومت‎های شان می‎توانند این موضوع را حل کنند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG