لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۱۰

امریکا بر ۵ ایرانی که حوثی‌های یمن را کمک می‌کردند تعزیرات وضع کرد


وزارت خزانه‌داری ایالات متحدۀ امریکا اعلان کرد که بر ۵ ایرانی تعزیرات وضع کرده که برای شورشیان حوثی یمن کمک‌های تخصصی و سلاح فراهم می‌نمودند تا آن‌ها با استقاده از آن بر عربستان سعودی راکت پرتاب کنند.

در اعلامیۀ این وزارت آمده‌است که ۵ ایرانی، مهدی آذرپیشه، محمد جعفری، محمود کاظم آباد، جواد شیرامین و سید محمد تهرانی، شامل فهرست این تحریم‌ها می‌باشند.

در اعلامیه هم‌چنان آمده که چهار تن از این افراد، آذرپیشه، جعفری، کاظم آباد و شیرامین، از چینل سپاه پاسداران انقلاب ایران به حوثی‌ها کمک می‌کنند و تهرانی در کار تأمین مالی برای سپاه پاسداران است.

تعزیرات تازه اعلان شدۀ ایالات متحدۀ امریکا بخشی از تعهد اداره رئیس جمهور دونالد ترمپ است که گفته بود، شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران اعمال خواهند شد.

یک جنگجوی حوثی یمن
یک جنگجوی حوثی یمن

این مطلب از سوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحدۀ امریکا یک روز پس از آن اعلان می‌شود که مایک پامپیو وزیر خارجه این کشور گفت، واشنگتن به‌زودی حمایت ایران از شورشیان حوثی را قطع خواهد کرد.

در بیانیۀ وزارت خزانه‌‌داری ایالات متحدۀ امریکا آمده‌است:

"اقدامات این افراد باعث توانمندی حوثی‌ها در زمینۀ پرتاب راکت به سمت شهرهای سعودی و زیرساخت نفتی آن شده‌است."

وزارت خزانه‌داری ایالات متحدۀ امریکا همچنین مانع تلاش‌های بشردوستانه برای ارائه کمک به مردم یمن شده که این موضوع رفت و آمد آزاد کشتی‌ها در آب‌های بین‌المللی را به خطر انداخته‌است.

افراد یاد شده پس از قرار گرفتن در فهرست تحریم‌ها، تمامی دارایی‌های شان در ایالات متحدۀ امریکا منجمد شده و هر فرد حقیقی یا نهاد حقوقی غیر امریکایی که بخواهد از آن‌ها حمایت کند، با خطر قرار گرفتن در فهرست تحریم‌ها روبه‌رو خواهد شد.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید، اقدام دیروز این کشور مبنی بر هدف قرار دادن ایران به‌خاطر حمایت از حوثی‌ها به دنبال هدف گرفتن رژیم ایران در پی سوء‌ استفاده از سیستم مالی عراق و امارات صورت می‌گیرد.

امریکا پیش از این، بر رئیس بانک مرکزی ایران و یک مقام دیگر آن کشور نیز تعزیرات وضع کرد.

حکومت یمن از سال ۲۰۱۵ در جنگ علیه جنبش حوثی‌های تحت حمایت ایران در نبرد قرار دارد که باعث تلفات هزاران نفر شده و کشور را در آستانۀ قحطی قرار داده‌است.

XS
SM
MD
LG