لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۴۳

دیپلومات‌های ارشد ایران و پنج کشور مقتدر جهان امروز در ویانا پایتخت اتریش می‌بینند


دیپلومات‌های ارشد ایران و پنج کشور مقتدر جهان امروز در ویانا پایتخت اتریش می‌بینند.

هدف دیدار این دیپلومات‌ها جلوگیری از شکست توافقنامه سال ۲۰۱۵ اتمی کشورهای مقتدر جهان با ایران، پس از خروج ایالات متحده از آن و اعمال تعزیرات امریکا بر تهران، می‌باشد.

دیپلومات‌های ایرانی و اتحادیه اروپا، در یک تلاشی برای جلوگیری از شکست توافقنامه اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی در ویانا ملاقات می‌کنند.

رهبران ایران، در آستانه برگزاری نشست پنج کشور مقتدر جهان که در پای توافق اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی امضأ کرده‌اند، می‌گویند، آن‌ها در بخش‌های که توافقنامه به آن‌ها مربوط می‌شود، پابند باقی می‌مانند.

آن‌ها گفتند، به موافقتنامه مشروط بر این پابند باقی می‌مانند، که پنج کشور، به شمول چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و جرمنی اطمینان دهند که با وجود وضع تعزیرات امریکا بر تهران، آن‌ها تجارت با این کشور را ادامه می‌دهند.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران گفت:

عباس عراقچی
عباس عراقچی

"این کار ساده و آسان نیست، ولی ما تلاش می کنیم."

انتظار می‌رود که هیئت ایرانی به طور دقیق بسته تدابیر مقام‌های اتحادیه اروپا را مورد بررسی قرار دهد که این اتحادیه به طور مشترک در برابر تحریم‌های ایالات متحده طرح کرده‌است.

نشست وزرای خارجه پنج کشور مقتدر جهان اولین نشستی پس از اعلان خروج امریکا از موافقتنامه اتمی با ایران می‌باشد.

امریکا در هشتم ماه می اعلان کرد که از این موافقتنامه بیرون می‌شود.

وزرای کابینه ایران، تحت دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر این کشور در تلاش بدست آوردن تضمین برای فروش نفت ایران، تجارت و همچنان رد تلاش‌های امریکا برای جلوگیری از مذاکرات قوی گسترده برای توافق با تهران، می‌باشد.

رهبر ایران روز چهارشنبه یک سلسله شرایط را برای باقی ماندن تهران به این توافق اتمی در میان گذشته است.

ضمناً، رهبران کشورهای مقتدر اروپایی قرار است تلاش‌های اتحادیه اروپا برای محافظت قانونی شرکت‌های اروپایی از تعزیرات امریکا را مطرح کنند که با ایران روابط تجارتی دارند.

دیپلومات‌های می‌گویند، اتحادیه اروپا تلاش می کند، اطمینان بدست آورد که کار و بار شرکت های اروپایی که با ایران روابط دارند، در نتیجه تحریم های ایالات متحده مبنی بر ممنوعیت استفاده از دالر امریکایی یا موسسات مالی این کشور برای انجام معاملات، متأثر نشود.

اما برخی از مقامات اروپایی به طور آشکار در مورد این شک و تردید کرده که باعث ادامه تجارت شرکت های اروپایی در ایران خواهد شد.

قراریکه، تعدادی از شرکت های بزرگ مانند، توتال فرانسه و الیانز آلمان، همین اکنون اعلام کرده‌اند که آنها تجارت و داد ستد با ایران را ترک می‌کنند، مگر اینکه از تحریم های ایالات متحده معافیت پیدا کنند.

XS
SM
MD
LG