لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۲۴

شرکت‌های بزرگ نفت روسیه و هند پروژه‌های شان در ایران را متوقف خواهند ساخت


گفته می‌شود، شرکت‌های بزرگ نفت روسیه و هند پروژه‌های شان را در ایران متوقف خواهند ساخت.

تحریم‌های تازۀ ایالات متحده امریکا باعث آن شده‌است تا شرکت بزرگ نفتی روسیه لوک آیل (Lukoil) پروژه‌های انکشافی‌اش را در ایران به حالت تعلیق قرار دهد و شرکت هندی که مالک بزرگترین پالایشگاه نفت جهان است، پلان دارد خریداری نفت را از ایران متوقف سازد.

به نوشته آژانس خبری رویترز، این دو انکشاف تازه دشواری‌های را نشان می‌دهد که در برابر حکومت‌های روسیه، فرانسه و هند قرار دارد که تعهد کرده‌اند با وصف تحریم‌های تازه ایالات متحده بالای ایران، تجارت‌شان را با تهران حفظ کنند.

​ایالات متحده امریکا در اوایل ماه می اعلان کرد که از توافق‌نامه اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی قدرت‌های بزرگ جهان با ایران خارج می‌شود و تحریم‌های تازه را بالای آن کشور وضع کرد.

مقامات شرکت نفتی لوک آیل (Lukoil) روسیه به تاریخ سی ماه می در جریان یک کنفرانس تیلیفونی با سرمایه‌گذاران گفته اند، هنوز زود است که در مورد برنامه‌هایشان حرف بزنند، اما در حال حاضر همه چیز را به حالت تعلیق قرار داده‌اند.

این حرکت محتاطانه شرکت نفتی لوک آیل (Lukoil) روسیه به تعقیب اعلان شرکت عظیم نفتی توتال (Total) فرانسه صورت گرفت که در اوایل ماه می اعلان کرد، یک پروژه بزرگ گاز را در ایران متوقف می‌کند، مگر آن‌که از ایالات متحدۀ امریکا لغو تحریم‌ها در این زمینه را دریافت کند.

حکومت‌های روسیه و فرانسه که از جمله کشورهای اروپایی امضأ کنندۀ توافق‌نامه اتمی با ایران محسوب می‌شوند گفته اند، با وصف تحریم‌های امریکا در توافق‌نامه اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی با ایران باقی خواهند ماند و با تهران در زمینه یافتن راه‌های اجتناب از تحریم‌های ایالات متحده امریکا کار می‌کنند.

با آن‌که حکومت هند در زمرۀ امضأ کننده‌گان توافق‌نامۀ اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی با ایران نیست، اما دهلی جدید در هفته جاری اعلان کرد که تحریم‌های ایالات متحدۀ امریکا را مراعات نکرده، به خریداری نفت از ایران ادامه خواهد داد.

دهلی جدید در هفته جاری اعلان کرد که تحریم‌های ایالات متحدۀ امریکا را مراعات نکرده، به خریداری نفت از ایران ادامه خواهد داد.

اما بر اساس گزارش آژانس خبری رویترز شرکت رلاینس اندستریز (Reliance Industries) هند که مالک بزرگترین پالایشگاه نفت جهان در ایالات گجرات آن کشور است، به‌طور شدید در معرض سیستم اقتصادی امریکا قرار داشته و در مورد تحریم‌های تازه ایالات متحده نگرانی دارد.

حداقل ۱،۸ میلیون بیرل نفت ایران روزانه به کشورهای هند، چین و سایر خریداران آسیایی آن صادر می‌شود.

XS
SM
MD
LG