لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۳۶

دور نهایی مذاکرات دانش با دوستم روی برگشت وی به افغانستان


آرشیف

عنایت الله بابر فرهمند رئیس دفتر معاونیت اول ریاست جمهوری می‌گوید، در روز‌های اخیر معاون دوم رئیس جمهور سه بار با عبدالرشید دوستم در انقره دیدار کرده‌است.

وی که روز شنبه با رادیو آزادی صحبت می‌کرد گفت، دو طرف بالای بسیاری موارد به توافق رسیده‌اند و موارد اندک باقی مانده که هنوز روی آن توافق صورت نگرفته‌است.

فرهمند در باره جزئیات این توافقات چیزی نگفت اما اظهار داشت که قرار است شام امروز دانش و دوستم برای بار چهارم و یا آخرین بار با هم مذاکره کنند.

عنایت الله بابر فرهمند رئیس دفتر معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان
عنایت الله بابر فرهمند رئیس دفتر معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان

وی افزود:

"دور نهایی مذاکرات امروز شام صورت می‌گیرد و امیدوار استم که بار آخر باشد، برگشت جنرال صاحب دوستم یکی از مواد اساسی توافق‌نامه را تشکیل می‌دهد، همین که توافق صورت گرفت ظرف یکی دو روز آینده جناب معاون صاحب به افغانستان تشریف خواهد آورد."

او ابراز امیدواری می‌کند که در این مذاکرات شام امروز دو طرف به توافق برسند.

مسئول مطبوعاتی معاونیت دوم ریاست جمهوری به دلیل نداشتن جزئیات تازه از دیدار دو معاون ریاست جمهوری، نخواست در این باره ابراز نظر کند.

اما چهار روز پیش دفتر مطبوعاتی معاون دوم رئیس جمهور با نشر یک اعلامیه دیدار دانش و دوستم را تأیید کرده بود.

احمد ایشچی
احمد ایشچی

عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور پس از متهم شدن به بدرفتاری با احمد ایشچی والی پیشین جوزجان حدود یک سال پیش به بهانه انجام معاینات صحی به ترکیه رفته بود.

این در حالی است که از حدود دو هفته به این‌سو طرفداران دوستم به دنبال بازداشت نظام الدین قیصاری نماینده معاون اول رئیس جمهور در امور خیزش‌های مردمی در شماری از ولایت‌های شمال کشور، دست به تظاهرات زده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، در جریان این تظاهرات تا حال دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در برخی ولایت‌ها بسته شده و نیز مسیر بندر آقینه در ولایت فاریاب نیز از سوی تظاهر کننده‌گان مسدود شده‌است.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور غنی، پیش از این به رادیو آزادی گفته‌است، قیصاری به دنبال شکایات مردم و برخورد نادرست با مقام‌های حکومتی بازداشت شده‌است.

بابر فرهمند می‌گوید، در صورتی‌که عبدالرشید دوستم به کشور بیاید و نظام الدین قیصاری از بند رها شود، تظاهرات پایان خواهد یافت.

در همین حال برخی از اعضای مشرانو جرگه افغانستان می‌گویند، برگشت عبدالرشید دوستم به عنوان معاون اول رئیس جمهور می‌تواند به تظاهرات شمال کشور پایان دهد.

فیصل سمیع نایب منشی این جرگه به رادیو آزادی گفت:

"آمدن جنرال صاحب دوستم به کشور انشالله خالی از خیر نیست، مطابق قانون آقای دوستم معاون رئیس جمهور است، می‌تواند از نفوذ مردمی که در کشور دارد استفاده کند خصوصاً در شمال افغانستان."

آقای سمیع می‌گوید، بر اساس اطلاعاتی‌که به آنان رسیده سرور دانش و عبدالرشید دوستم بالای بسیاری مواردی که قبلآ روی آن اختلاف داشتند، به توافق رسیده‌اند.

به گفته وی، امیدواری این است که به زودی توافق نهایی صورت گیرد و معاون اول رئیس جمهور به افغانستان برگردد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG