لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۰

کمیسیون انتخابات: بررسی‌ها در مورد تذکره‌های جعلی تا دو هفته پایان می‌یابند


کمیسیون مستقل انتخابات به برگزاری انتخابات ولسی جرگه تا کمتر از ۴۰ روز دیگر آماده‌گی می‌گیرد و آن‌سو، هنوز بررسی‌های کمیتۀ گماشته شده در پیوند به نصب برچسپ‌ها در تذکره‌های جعلی ادامه دارند.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید بررسی‌های این کمیته تا دو هفته دیگر به پایان می‌رسد.

ذبیح‌الله سادات معاون سخنگوی این کمیسیون روز چهارشنبه «۲۱ سنبله ۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی به این پرسش که اگر ادعای احزاب و جریان‌های سیاسی در پیوند به نصب برچسب‌های اصلی روی تذکره‌های جعلی بجا باشد، چه فیصله‌ای خواهد شد؟ چیزی نمی‌گوید، اما تأکید می‌ورزد که کار این کمیته هیچ تأثیری به برنامه‌های که زمان‌بندی شده‌اند، تأثیری نخواهد داشت.

وی افزود:

"چنان که شما در جریان هستید کمیته از سوی حکومت تعیین شده‌است، کار کمیته ادامه دارد و تا دو هفته دیگر نتایج کار خود را با رسانه‌ها شریک خواهد ساخت."

پس از آن‌که کمیسیون مستقل انتخابات پذیرش خواست‌های احزاب در پیوند به برگزاری انتخابات با تغییر نظام انتخاباتی و ابطال روند ثبت نام رأی‌دهنده‌گان را ناممکن خواند، این احزاب و جریان‌های سیاسی از دست زدن به نافرمانی‌های مدنی هشدار دادند.

در کنار این یک صد هزار تذکرۀ جعلی با برچسب‌های اصلی در همان روزهای آغاز نافرمانی‌های مدنی این احزاب و جریان‌های سیاسی نیز افشا شد که واکنش‌های را به همراه داشت.

چنان‌که کمیسیون مستقل انتخابات احزاب و جریان‌های سیاسی را عاملان این جعل کاری‌ها خواند و از سوی دیگر ادارۀ مرکزی ثبت احوال نفوس در واکنش به این افشاگری‌ها گفت که این تذکره‌ها جعلی استند.

با این‌حال ریاست جمهوری هیئتی را گماشت تا واقعیت‌های این معضل را دریابد.

این هیئت که متشکل از نهادهای امنیتی، کمیسیون مستقل انتخابات، ادارۀ مرکزی احصائیه و اداره مرکزی ثبت احوال نفوس است، هنوز بررسی‌هایش در این زمینه ادامه دارند.

کمیسیون مستقل انتخابات تأکید می‌ورزد که هیچ تلاشی مانع برگزاری روند انتخابات ولسی جرگه نخواهد شد و با پایان بررسی‌های هیئت گماشته شده، کسانی‌که جعل و تزویر کرده‌اند شناسایی و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

حالا از یک‌سو نگرانی‌ها از وجود تقلب در انتخابات و از سوی دیگر تلاش احزاب برای سپوتاژ کردن این روند در میان ناظران انتخابات محسوس است و آنان می‌گویند کمیتۀ گماشته شده در تعیین سرنوشت کار کمیسیون مؤثریت چندانی نخواهد داشت و این همه تنها تلاشِ است برای به تأخیر انداختن انتخابات و به هدر دادن زمان.

محمد نعیم ایوب‌زاده
محمد نعیم ایوب‌زاده

محمد نعیم ایوب‌زاده رئیس تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید:

"کمیته نتایج کارش نمی‌تواند قناعت‌بخش باشد، نه برای احزاب و نه برای مردم، این کمیته فقط زمینه‌سازی شده برای تفاهم احزاب، اما تا جایی‌که دیده می‌شود احزاب بیشتر به پذیرش خواست‌های شان تأکید می‌ورزند از این رو چالش‌ها هنوز سر جایش متأسفانه باقیست و ما نگران این وضعیت هستیم."

آقای ایوب‌زاده می‌گوید، اگر به چالش‌هایی‌که سر راه کمیسیون مستقل انتخابات وجود دارد توجه نشود، این روند هم‌اکنون در حال رفتن به سوی بحران است و نباید ادعای مردم‌سالاری و انتخابات شفاف را از آن داشت.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG