لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۴۹

امین وقاد: ترکیه نباید در روند صلح مالکیت و رهبری افغان‌ها را نادیده گیرد


آرشیف، محمد امین وقاد عضو شورای عالی صلح افغانستان در جریان مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی در کابل

شماری از اعضای شورای عالی صلح نقش ترکیه در روند صلح افغانستان را با اهمیت می‌دانند اما می‌گویند که انقره این همکاری را باید با در نظرداشت رهبری و مالکیت افغان‌ها از این پروسه انجام دهد.

محمد امین وقاد از اعضای این شورا روز شنبه به رادیو آزادی گفت که ترکیه از کشورهای مقتدر منطقه است و اگر بخواهد می‌تواند در حل بحران کنونی افغانستان مفید واقع شود.

وی می‌گوید:

"ترکیه یک کشور مستقل و مقتدر است، موقفی را که اختیار می‌کند افغانستان و پاکستان در جریان آن قرار خواهند داشت و صلاحیت و مسئولیت در این زمینه خواهند داشت، این‌که ترکیه با افغانستان و مردم این کشور همکاری دارد ما از آن کشور سپاسگزاری می‌کنیم و می‌خواهیم که در روند صلح مالکیت و رهبری افغان‌ها را نادیده نگیرد."

به گفته آقای وقاد حکومت افغانستان سعی دارد تا طالبان با حکومت برای گفتگوهای رو در رو آماده شوند و کشورهای منطقه می‌توانند در این راستا نقش ارزنده داشته باشند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه (راست) در حال دست دادن با عمران خان صدراعظم پاکستان در ترکیه
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه (راست) در حال دست دادن با عمران خان صدراعظم پاکستان در ترکیه

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز جمعه در نشست خبری مشترک با عمران خان صدراعظم پاکستان در انقره گفت که کشورش در بهار سال پیشرو میزبان نشست سه جنبه افغانستان، پاکستان و ترکیه خواهد بود.

آقای اردوغان این نشست سه جانبه در زمینه صلح افغانستان را بسیار مهم خوانده است.

از سوی هم عمران خان صدراعظم پاکستان در این نشست گفته‌است که افغان‌ها به علت جنگ‌های دوامدار بسیار رنج دیده‌اند و به صلح نیاز جدی دارند.

بر اساس گزارش‌ها، پاکستان در برگزاری نشست صلح میان امریکا و طالبان در ماه گذشته میلادی در امارات متحده عربی نقش مهمی را ایفا کرده‌است.

پس از این نشست زلمی خلیل‌زاد مشاور خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان گفته بود که مرحله بعدی این گفتگوهای در شهر جده عربستان سعودی در ماه جنوری برگزار خواهد شد.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته‌است که برگزاری نشست جده در برنامه آنان شامل نبوده‌است و جزئیات در خصوص نشست بعدی این گروه و امریکا به زودی اعلام خواهد شد.

در این حال سید علی کاظمی یک عضو کمیسیون امور بین‌المللی ولسی جرگه می‌گوید که ترکیه از کشورهای تأثیر گذار منطقه است و اگر بخواهد می‌تواند روند صلح افغانستان را یاری رساند:

"طبیعتآ ترکیه یکی از کشورهای تأثیر گذار است و با اراده قوی اگر تصمیم بگیرد می‌تواند پاکستان را قناعت بدهد که زمان آن فرا رسیده تا شما گام‌های صادقانه‌ای را در آوردن صلح در افغانستان بردارید."

ترکیه از کشورهای است که در چوکات نیروهای ناتو در افغانستان فعالیت داشته و در سال‌های گذشته همواره روابط خوب و دوستانه با این کشور را دنبال کرده‌است.

حالا با توجه به این موضوع ترکیه از کشورهای با نفوذ اسلامی در منطقه نیز است و می‌تواند طالبان را تشویق به گفتگو با حکومت افغانستان نماید.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG